Impreza zakończy się koncertem gitarzysty Paco de Lucia - powiedział organizator festiwalu Dariusz Startek. Pomiędzy tymi wydarzeniami w Szczecinie wystąpią: 20 maja - Mulatu Astake, multiinstrumentalista z Etiopii; 2 czerwca - największa sława stylu fado Mariza z Portugalii; 15 czerwca - zespół Gotan Project.

Startek powiedział, że jest szczególnie dumny z zestawu artystów, których udało się pozyskać na koncerty w Szczecinie. "To siódma edycja imprezy, a siódemka w wielu kulturach oznacza pełnię. My też mamy tu pełnię artystów, same ikony, czy to gatunków muzycznych, czy krajów, których kultury reprezentują" - podkreślił.

Nils peter Molvaer swój pierwszy krążek "Khmer" nagrał w 1997 r . Sukces płyty sprawił, że zaliczono go do elity jazzowo-elektronicznych wizjonerów i współtwórców nowego stylu nu-jazz.

Mulatu Astatke to najważniejsza postać na muzycznej scenie Etiopii. Innowacyjny multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. To on stworzył i przez lata rozwijał styl, który sam nazwał "ethio-jazz". Współpracował z Duke'm Ellingtonem, jego muzyka była wykorzystywana w filmie Jima Jarmusha "Broken Flowers".

Mariza uznawana jest za skarb narodowy Portugalii. Jest gwiazdą najlepszych sal koncertowych świata. Jej ostatnia płyta "Terra" to mieszanka takich stylów jak morna, flamenco, jazz i folk.

Gotan Project to najsłynniejszy zespół stylu electro-tango. Grupa powstała jedenaście lat temu. Unowocześniła argentyńskie tango poprzez dodanie do niego elementów muzyki elektronicznej.

Najbardziej znany jest chyba Paco de Lucia. To najsłynniejszy gitarzysta flamenco i jeden z najsłynniejszych gitarzystów wszech czasów. W swej karierze nagrał dziesiątki albumów. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Był filarem tria: Al di Meola, Paco de Lucia i John McLaughlin. W Szczecinie zagra z 8-osobowym zespołem, a jedyną dekoracją będą palmy.

Szczecin Music Fest od siedmiu lat prezentuje world music i jazz na najwyższym światowym poziomie i promuje nowe zjawiska w obrębie tej stylistyki. Na szczecińskich scenach w ramach festiwalu wystąpili tacy artyści jak m.in.: Cesaria Evora, Susan Vega, Manhattan Transfer czy Mariza.