Akcja książki, wydanej w języku angielskim w sierpniu ub. roku,rozgrywa się na Podhalu tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Powieść rozpoczyna się historią zakochanej pary z podhalańskiej wsi, której plany burzy wybuch wojny. Pół wieku później wnuczka bohaterki przyjeżdża do Krakowa, miasta w którym przez rok niegdyś mieszkała jej babka.

Brigid Pasulka, która pochodzi z rodziny polskich imigrantów mieszkających w stanie Illinois, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Illinois w Chicago, wyjechała w 1994 roku do Krakowa. Wspomnienia z rocznego pobytu w Polsce były inspiracją do napisania nagrodzonej przez Fundację Hemingwaya powieści.

W latach 2004-2007 autorka publikowała krótkie opowiadania. Jej debiutancka powieść otrzymała dobre recenzje m. in. magazynu "Publishers Weekly". Brigid Pasulka pracuje jako nauczycielka języka angielskiego w Whitney M. Young Magnet High School, chicagowskiej szkole średniej dla uzdolnionych uczniów.

Nagrody Fundacji Hemingwaya (Hemingway Foundation/PEN Award) za debiut literacki przyznawane są w USA od 1976 roku. Zwycięzca otrzymuje 8 tys. dolarów. Rozdanie tegorocznych nagród odbędzie się 28 marca w Bostonie.