W jury konkursu głównego zasiądą m.in.: amerykański reżyser Tim Burton (przewodniczący), portorykański aktor Benicio Del Toro, brytyjska aktorka Kate Beckinsale, francuski kompozytor muzyki filmowej Alexandre Desplat i reżyser z Indii Shekhar Kapur.

Reklama

Filmy, które zmierzą się w walce o tegoroczną Złotą Palmę, to:

* "Biutiful" Alejandro Gonzaleza Inarritu (Hiszpania/Meksyk)
* "Spaleni słońcem 2" Nikity Michałkowa (Rosja)
* "Fair Game" Douga Limana (USA)
* "Another Year" Mike'a Leigh (Wielka Brytania)
* "Outrage" Takeshiego Kitano (Japonia)
* "Route Irish" Kena Loacha (Wielka Brytania)
* "Copie conforme" Abbasa Kiarostami (Francja/Włochy)
* "Des Hommes et des Dieux" Xaviera Beauvois (Francja)
* "Outside of the Law" Rachida Bouchareba (Francja/Algieria/Belgia/Tunezja/Włochy)
* "La nostra vita" Daniele Luchettiego (Włochy/Francja)
* "La Princesse de Montpensier" (Francja/Niemcy)
* "Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives" Apichatponga Weerasethakula (Tajlandia/Wielka Brytania/Francja/Niemcy/Hiszpania)
* "Poetry" Lee Chang-donga (Korea Południowa)
* "Chongqing Blues" Wanga Xiaoshuaia (Chiny)
* "My Joy" Siergieja Łoźnicy (Niemcy/Ukraina/Holandia)
* "Tender Son - The Frankenstein Project" Kornela Mundruczo (Węgry/Niemcy/Austria)
* "The Housemaid" Ima Sangsoo (Korea Południowa)
* "Tournee" Mathieu Amalrica (Francja)
* "A Screaming Man" Mahamata-Saleha Harouna (Czad/Francja/Belgia)Podczas uroczystego otwarcia festiwalu pokazany zostanie nowy film Ridleya Scotta "Robin Hood", z Russelem Crowem w tytułowej roli. To kolejne wspólne przedsięwzięcie Scotta i Crowe'a. W 2000 r. Crowe zagrał główną rolę w "Gladiatorze" Scotta, filmie uhonorowanym pięcioma Oscarami.

W obsadzie "Robin Hooda" (który do kin w Polsce trafi w piątek), historii rozgrywającej się w XIII wieku, są też m.in.: Cate Blanchett (jako Lady Marion), Matthew Macfadyen (jako Szeryf z Nottingham), William Hurt i Vanessa Redgrave.

Scott przedstawił początki historii Robin Hooda, łucznika w służbie króla Ryszarda Lwie Serce. Po śmierci Ryszarda, Robin of Loxley (Crowe) udaje się do Nottingham - nękanego przez despotycznego szeryfa i nałożone przez niego, rujnujące lokalną ludność, podatki. Pragnąc wyzwolić ludzi spod ucisku tyrana, Loxley gromadzi wokół siebie grupę towarzyszy wyjętych spod prawa.

Czytaj dalej >>>"Robin Hood" będzie pokazany w Cannes poza konkursem, podobnie jak filmy "Wall Street: Pieniądz nie śpi" Olivera Stone'a (USA) i "You Will Meet a Tall Dark Stranger" Woody'ego Allena (Wielka Brytania).

"Wall Street: Pieniądz nie śpi" to kontynuacja filmu Stone'a "Wall Street" z 1987 r., w którym Michael Douglas zagrał Gordona Gekko, rekina finansjery, i zdobył za tę rolę Oscara. W nowym filmie Stone'a Douglas powraca w roli Gekko. Partneruje mu Shia Labeouf, wcielając się w młodego maklera z Wall Street. W obsadzie są też m.in.: Josh Brolin, Carey Mulligan, Susan Sarandon, Frank Langella i Eli Wallach.

W filmie Woody'ego Allena wystąpili z kolei: Antonio Banderas, Josh Brolin, Anthony Hopkins, Naomi Watts i Freida Pinto. Wśród bohaterów komediodramatu "You Will Meet a Tall Dark Stranger" jest samotna kobieta, która - zgodnie z wróżbą cygańskiej wróżki - ma wkrótce spotkać miłość swego życia.

W festiwalowej sekcji "Critic's Week" pokazany zostanie francusko-polski film fabularny "Robert Mitchum nie żyje", z Danutą Stenką i Wojciechem Pszoniakiem w obsadzie. Wyreżyserowało go dwóch Francuzów: Olivier Babinet i Fred Kihn. Zdjęcia realizowano w Norwegii i Polsce jesienią 2009 r.

Główni bohaterowie to zrezygnowany niepowodzeniami aktor (w tej roli Pablo Nicomedes) oraz jego menadżer (Olivier Gourmet), były gitarzysta rockowy i kleptoman. Mężczyźni ruszają w podróż "ostatniej szansy". Ich cel to spotkanie ze słynnym reżyserem, który - jak liczą - odmieni ich los. Stenka wcieliła się w postać komiwojażerki. Pszoniak zagrał rektora łódzkiej szkoły filmowej.

63. Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 23 maja. W ciągu trzech ostatnich lat Złote Palmy zdobyły filmy: "Biała wstążka" Michaela Hanekego (Austria/Niemcy) - w 2009 r., "Klasa" Laurenta Canteta (Francja) - w 2008 r., "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu (Rumunia) - w 2007 r.