"Niezwykle się cieszę, że europejskie filmy po raz kolejny zaznaczają swoją obecność w Cannes - powiedziała komisarz ds. kultury Andrulla Wasiliu. - Europa może być dumna ze swego zróżnicowanego i dynamicznego kina. Jestem dumna, że jedną z ról w tym sukcesie odgrywa program MEDIA". Od 2000 roku 8 z 10 zwycięzców Złotej Palmy skorzystało ze wsparcia w ramach programu MEDIA. Niektóre z tych obrazów otrzymały również Oscara za najlepszy film zagraniczny.

Reklama

Zdaniem KE, wsparcie finansowe, jakie zapewnia program MEDIA na produkcję, dystrybucję i promocję europejskich filmów umożliwia tworzenie i utrzymywanie "tysięcy miejsc pracy w branży". Fundusze programu MEDIA są dostępne także dla mniejszych kin, których nie stać na dostosowanie się do zmian technologicznych i globalnego rynku. Nowy projektor cyfrowy z serwerem kosztuje około 75 tys. euro, KE planuje, że z programu MEDIA będzie pokrywać nawet 50 proc. tych kosztów dla kin, które prezentują europejskie produkcje.

W sumie na wspieranie europejskiego przemysłu filmowego w latach 2007-2013 ze środków programu MEDIA przeznaczono 755 mln euro, co ma przede wszystkim usprawnić dystrybucję i promocję europejskich filmów oraz zwiększyć konkurencyjność tej branży. Producenci, którym przyznano takie wsparcie, otrzymują dofinansowanie w średniej wysokości 50 tys. euro.

Dzień 17 maja zostanie w Cannes w całości poświęcony kinu europejskiemu, pod hasłem "Spotkań europejskich". Komisarz Wasiliu ogłosi wówczas zwycięzcę nagrody "European Talent Prize" za 2010 rok, która przyznawana jest najlepszemu projektowi filmowemu o wymiarze europejskim. Wraz z szefem festiwalu Gillesem Jacobem komisarz spotka się również z przedstawicielami branży filmowej i międzynarodowych instytucji filmowych, aby omówić kwestie finansowania produkcji filmowej.

19 tytułów będzie walczyć o Złotą Palmę na rozpoczętym w środę festiwalu filmowym w Cannes.Sześć filmów sfinansowanych z MEDIA, które zmierzą się w walce o główną nagrodę to: "Tournee" Mathieu Amalrica (Francja, Amalric nie tylko wyreżyserował ten film, ale także zagrał w nim główną rolę), "Des Hommes et des Dieux" Xaviera Beauvois (Francja) na temat relacji chrześcijan i muzułmanów, "Copie conforme" Abbasa Kiarostami (Francja/Włochy) z Juliette Binoche i Jeanem-Claudem Carrierem, "My Joy" Siergieja Łoźnicy (Niemcy/Ukraina/Holandia) z akcją rozgrywającą się we współczesnej Rosji, "Tender Son - The Frankenstein Project" Kornela Mundruczo (Węgry/Niemcy/Austria), "La Princesse de Montpensier" (Francja/Niemcy) - film kostiumowy z akcją osadzoną w XVI w. w czasie wojen religijnych we Francji.

63. festiwal w Cannes potrwa do 23 maja.