Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, tegoroczna Noc Muzeów poświęcona jest twórczości Tadeusza Kantora. We wrocławskim Muzeum Narodowym można obejrzeć wystawę "Tadeusz Kantor - od Małego dworku do Umarłej klasy". Znalazły się na niej rekwizyty i fragmenty dekoracji z przedstawień zmarłego 20 lat temu reżysera i malarz. "Można również zobaczyć mało znane fotografie, obrazy i zestawy rysunków będących szkicami do spektakli Kantora" - tłumaczyła Kowalów.

Reklama

Wystawie towarzyszyły występy Teatru Ad Spectatores oraz Wrocławskiego Teatru Lalek. Odbyły się również projekcje filmów traktujących o twórczości reżysera.

Z kolei propozycje wrocławskiego Muzeum Miejskiego związane są m.in. z postacią Fryderyka Chopina. W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu zwiedzający mogą zapoznać się z twórczością Jerzego Dudy-Gracza, który w latach 1999-2003 pracował nad cyklem obrazów będących malarską interpretacją wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. Na ekspozycji znalazło się 120 prac Dudy-Gracza. Każda z nich jest malarską interpretacją konkretnego utworu Chopina, bądź jego części. "Muzyka Chopina wyobrażona jest w serii prac akwarelowo-temperowych, olejnych oraz całunach na jedwabiu, które symbolizują zaginione utwory Chopina" - wyjaśniła rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego Wrocławia, Ewa Pluta. Zwiedzający wystawę mogli wysłuchać utworów Chopina granych przez młodych wykonawców.

Zbiór medali i plakiet poświęconych polskiemu kompozytorowi tworzy wystawę we wrocławskim Pałacu Królewskim. Wśród eksponatów znalazł się m.in. medalion poświęcony Chopinowi, który został wykonany w Weimarze w 1837 r. przez szwajcarskiego rzeźbiarza i medaliera Antoine Bovy. W Pałacu Królewskim można również zobaczyć wystawę poświęconą dawnym wrocławskim instrumentom, które powstały w dolnośląskich warsztatach. Unikatowa, nigdy wcześniej nie pokazywana kolekcja jest prywatnym zbiorem profesora Leszka Wisłockiego i Marka Janczary.

Swoją ofertę na Noc Muzeów przygotował również wrocławski odział Instytutu Pamięci Narodowej. Po raz pierwszy w Polsce pokazano wystawę "Pomarańczowa Alternatywa" według projektu Marka Stanielewicza. Wcześniej można ją było zobaczyć w Halle (Niemcy).

Odwiedzający budynki wrocławskiego IPN mają również okazję zapoznać się z wystawą "Kontrkultura. Graffiti - Happening", która ilustruje zjawisko kultury niezależnej w PRL w latach osiemdziesiątych XX w. Zwiedzający mogą również wejść do pomieszczeń, w których znajdują się archiwa wrocławskiej placówki.

Interesującą ofertę na Noc Muzeów przygotowało również Muzeum Architektury, gdzie w sobotę otwarto wystawę "100 lat Politechniki Wrocławskiej". Ekspozycja została przygotowana z okazji stulecia istnienia wrocławskich uczelni technicznych. Składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia dzieje Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej we Wrocławiu w latach 1910-1945, druga wpływy Politechniki Lwowskiej i kontynuację lwowskiej myśli akademickiej po 1945 r., trzecia zaś dzieje Politechniki Wrocławskiej po 1945 r. do współczesności.

Placówki muzealne, w których była PAP, odwiedzają w sobotę tłumy ludzi. W większości zwiedzający podkreślili, że odwiedzili bądź zamierzają odwiedzić wszystkie większe muzea i galerie we Wrocławiu.