Reprezentantka Niemiec, 19-letnia Lena Meyer-Landrut, została w sobotę wieczorem zwyciężczynią 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w Oslo. Piosenkarka wykonała utwór w języku angielskim pt. "Satellite". Lena od tygodni biła rekordy popularności w swojej ojczyźnie, urzekając naturalnym zachowaniem oraz dystansem do siebie samej.

Reklama

"Nigdy nie sądziłam, że coś takiego może mnie spotkać" - oświadczyła zwyciężczyni konkursu, która w norweskiej stolicy pokonała 24 rywali. Wygrana reprezentantki Niemiec oznacza, że to ten kraj będzie organizatorem przyszłorocznej edycji konkursu.

Do finału nie zakwalifikował się reprezentant Polski. Według organizatorów, w sali Telenor Arena, w pobliżu Oslo, show oglądało 16 tys. osób. Przed ekrany telewizorów konkurs przyciągnął 120 milionów widzów. Dotychczas Niemcy tylko raz wygrały konkurs Eurowizji - w 1982 r. udało się to Nicole z piosenką "Ein bisschen Frieden".

Nowa niemiecka gwiazda urodziła się w 1991 r. Samotnie wychowała ją matka. Od dziecka Lena interesowała się muzyką, ale nie skończyła żadnej szkoły muzycznej. Uczęszczała za to na lekcje tańca klasycznego i nowoczesnego, co - zdaniem krytyków - widać na scenie. Lena jest wnuczką byłego ambasadora RFN w Moskwie Andreasa Meyera-Landruta.