Ostateczną wersję projektu Muzeum, które swoją siedzibę dzielić będzie z teatrem Grzegorza Jarzyny, zaprezentował szwajcarski architekt Christian Kerez. Muzeum stanie w sercu miasta, obok Pałacu Kultury i Nauki, na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Reklama

Jak zapewniał podczas prezentacji Christian Kerez, do budynku będzie można dostać się z każdej strony. Na potrzeby Muzeum Kerez zaprojektował wielką halę wystawową oraz mniejsze sale do prezentacji zbiorów muzeów i wystaw czasowych. W gmachu ma znaleźć się także siedziba TR Warszawa, sala prób, scena, garderoby dla aktorów teatru, które zostaną umieszczone w podziemiach budynku. W holu gmachu, na parterze, znajdą się szerokie, monumentalne schody prowadzące na wyższe kondygnacje budynku. Goście będą mogli skorzystać z biblioteki, księgarni, restauracji, kafeterii, parkingu.

"Budynek daje niezwykłe możliwości; to przedsięwzięcie pionierskie ze względu na skalę, lokalizację (...) Mam nadzieję, że ten gmach pozwoli ogromnej liczbie osób, mieszkańców Warszawy i osobom przyjezdnym, uczestniczyć w kulturze współczesnej (...). Ze względu na swoją skalę to Muzeum jest w stanie przyjąć od 800 tysięcy do miliona widzów rocznie" - podkreśliła dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Joanna Mytkowska.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, pytana o to, ile ostatecznie będzie kosztować Muzeum Sztuki Nowoczesnej, odparła, że w wieloletnim planie inwestycyjnym wyznaczono na ten cel ponad 200 mln zł. "Zobaczymy czy to nam wystarczy, czy będzie to bardziej skomplikowane. Na razie jesteśmy na etapie projektu, potem będziemy robić kosztorys, a potem - ewentualnie - będziemy zwiększać kwotę, jeśli taka będzie potrzeba" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma zostać oddane do użytku w roku 2014.