1 LIPCA. SZWAJCARIA (Montreux)(1-15) Montreux Jazz Festival

Jeden z najważniejszych festiwali muzycznych na świecie. W tym roku można będzie usłyszeć i zobaczyć wielu znakomitych artystów. Szczególnie godni polecenia są Amon Tobin, Robert Plant, Jimmy Page, Massive Attack, Herbie Hancock, Murcof, Erik Truffaz, Kid Koala, Dj Q-Bert, Dani Siciliano, Bugz in the Attic i Diana Krall.

2 LIPCA. WŁOCHY (Matera)(2) Festa della Madonna Bruna [www.viaggioadagio.it/la-festa-della-madonna-bruna]

Urokliwe miasteczko we włoskim regionie Basilicata 2 lipca hucznie obchodzi święto Matki Boskiej Śniadej. Barwna procesja w kostiumach mnichów i rycerzy oraz pokaz sztucznych ogni zapadną nam na długo w pamięć.

3 LIPCA. SZWECJA (Malmö)(3/5/6) Accelerator Festival [www.luger.se/accelerator]

Skandynawski festiwal rockowy. W tym roku zagrają m.in. Atmosphere, Josephine Foster, The Raconteurs.

4 LIPCA. BELGIA (Bruksela)(4) Ommegang Pageant

Barwny średniowieczny festiwal odbywa się rokrocznie na brukselskim Grand Place. Pierwszy raz odbył się w 1359 roku.

5 LIPCA. WŁOCHY (Sedilo, Sardynia)(5-7) S'Ardia di San Constantino

Wyścig konny po wąskich uliczkach starego miasteczka Sedilo na słonecznej Sardynii.

6LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Lichfield)(6-16) Lichfield Festival [www.lichfieldfestival.org]

Obchodzący w tym roku 25-lecie istnienia, festiwal w Lichfield oferuje ciekawe warsztaty, bogaty program filmowy i teatralny, m.in. sztuki Shakespeare'a grane pod gołym niebem.

7 LIPCA. WŁOCHY (Perugia)(7-16) Umbria Jazz Festival [www.umbriajazz.com]

Festiwal jazzowy w Perugii. Od 1973 roku przyciąga sławy muzyczne pokroju Dizzy'ego Gillespie, Sama Riversa czy Herbiego Hanckoka.

8 LIPCA. FRANCJA (Awinion)(8-27) Festiwal w Awinionie [www.festival-avignon.com]

Festiwal w Awinionie jest wciąż, obok Edynburga, największym spotkaniem teatralnym Europy.

9 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Burngreare, Sheffield)(9) Abbeyfield Park Multicultural Festival

Spotkanie artystów z wielu kultur zapewni z pewnością dużą dawkę wrażeń. W tym roku zagrają m.in. Zion Train, Bison and Poke oraz w ramach Bhangra Showcase, Dhol Drummers i Manak-E.

10 LIPCA. CHORWACJA (Dubrownik)(10 lipica - 25 sierpnia) Dubrovnik Summer Festival [www.dubrovnik-festival.hr]

W barokowo-renesansowej atmosferze Dubrownika już ponad pół wieku odbywają się liczne przedstawienia teatralne i plenerowe koncerty muzyki klasycznej. Historia festiwalu to też nazwiska artystów, takich jak: Monserrat Caballe, Duke Ellington i Dizzy Gillespie.

11 LIPCA. CHORWACJA (Solin)(11-12) Ethnoambient Salona [www.ethnoambient.net]

Festiwal muzyki etnicznej z różnych stron świata.

12 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Wiltshire)(12 lipca-10 sierpnia) Larmer Tree Festival [www.larmertreefestival.com]

W niezwykle urokliwych wiktoriańskich ogrodach festiwal Larmer Tree łączy w sobie takie gatunki muzyczne jak folk, muzyka świata, reggae i roots and blues. Do tego jedzenie i picie z całego świata, wszystko w ramach jednego biletu.

13 LIPCA. BELGIA (Dour)(13-16) Dour Festival [www.dourfestival.be]

Na terenie starej kopalni koło wioski Dour przy granicy z Francją już po raz kolejny odbywa się festiwal skupiający blisko 130 tys. fanów nowych brzmień i muzyki elektronicznej. W tym roku usłyszeć będzie można m.in. Anthony'ego Rothera, Jackson and his computer band (live act), set dj-ski Miss Kittin, housowo - drum'n'basową mieszankę w wykonaniu duetów Roni Size & Dynamite MC oraz Dillinja & Lemon D, Fingathing, Hexstatic dj & visual, T.Raumschmiere (live act) oraz Derrick May.

14 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Abersoch Bay)(14-15) Wakestock [www.wakestock.co.uk]

Surferzy też mają swój festiwal! Zagrają dla nich Carl Cox, Freestylers, Adam Freeland, Dj Yoda, Mr. Thing i Feeder.

15 LIPCA. WŁOCHY (Wenecja)(15-16) Festa del Redentore [www.comune.venezia.it/turismo/feste/redentore]

Noc ogni sztucznych i parada 2 tysięcy weneckich łodzi kończą dwudniowe święto upamiętniające koniec plagi z 1576 roku, która zabiła 50 tysięcy miszkańców miasta.

16 LIPCA. SZWAJCARIA (Engelberg)(16-23) Iceripper Snowboard Camp [www.iceripper.com]

Chcesz pojeździć na snowboardzie w środku lata? Wybierz się na 7-dniowy obóz Iceripper. Położony na lodowcu Titlis w Engelbergu, w centralnej części Szwajcarii, zapewnia świetne trasy, a w jednym pakiecie wraz z dostępem do nowoczesnego sprzętu i stałej opieki trenerów na rozgrzanie zmysłów pozwala hotelowa sauna.

17 LIPCA. IRLANDIA (Galway)(17-30) Galway Arts Festival [www.galwayartsfestival.com]

Położone w zachodniej Irlandii miasteczko Galway od dawna uważane było za centrum kultury. Średniowieczne uliczki, place i kanały z wodnymi taksówkami zapewniają niezwykłe otoczenie dla trwającego dwa tygodnie festiwalu sztuki i kultury irlandzkiej.

18 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Inverary) Inverary Traditional Highland Games [www.inveraray-games.co.uk]

Pokazy tradycyjnych szkockich sportów odbywają się już blisko 160 lat. Upamiętniają wydarzenie z 1563 roku, gdy szkocka królowa Maria Stuart w czasie wizyty u przyrodniej siostry, księżnej Argyll przyglądała się popisom atletycznym młodych mężczyzn.

19 LIPCA. FRANCJA (Nicea)(19-26) Nice Jazz Festival [www.nicejazzfest.com]

Jazz i okolice najwyższych lotów. W tym roku pojawią się m.in. Erykah Badu, Roy Hargrove Quintet, Roy Ayers, Juanes, Cesaria Evora, George Clinton, Suzanne Vega i Marcus Miller.

20 LIPCA. HISZPANIA (Benicassim) (20-23) Benicassim Festival [www.fiberfib.com]

Impreza na plaży w ognistym stylu. W tym roku swoją obecność potwierdzili: Franz Ferdinand, Depeche Mode, Morrissey, Pixies, Placebo, The Strokes, Scissor Sisters, Echo and the Bunnymen oraz Madness.

21 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Kirkcudbright)(21-22) The Wickerman Festival [www.thewickermanfestival.co.uk]

Festwial stworzony przez fanów, mającego dziś status filmu kultowego brytyjskiego horroru z 1973 roku - "The Wickerman". W przeciwieństwie do okrutnego filmu festiwal ma rodzinną atmosferę, w której świetnie odnajdą się zwolennicy tradycyjnego jadła i dobrej muzyki. Festiwal zawsze kończy się spaleniem 10-metrowej, drewnianej kukły Wickermana.

22 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Londyn)(22-23) Lovebox [www.volvicloveboxweekender.com]

Londyński festiwal muzyki klubowej; na 7 scenach w miejskim klimacie odtworzono atmosferę ogromnych festiwali, np. jak Glastobury. W tym roku na Lovebox zagrają Coldcut, Dj Marky, Gilles Peterson, Groove Armada, Jamie Lidell, Jamiroquai oraz Layo & Bushwaka.

23 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Edinburgh)(23) Future Cinema [www.futureshorts.com]

W ramach trwającego w wakacje festiwalu teatralnego w Edynburgu, zaplanowano pokaz filmów młodych i nieznanych jeszcze reżyserów z całego świata, idealnie łączący kino z teatrem i kabaretem. Pokazy odbywać się będą w gotyckich wnętrzach zamku, wokół którego zbudowano instalacje artystów uczestniączących w festiwalu.

24 LIPCA. BELGIA (Tervuren)(24-30) Flanders Ethno [www.flandersethno.be]

70 grup i artystów zagra dla 75 tys. fanów muzyki folkowej w największym tego typu festiwalu w Europie.

25 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Chesterfield)(25) Chesterfield Medieval Market [www.visitchesterfield.info]

Średniowieczny targ i pokazy rycerskie w sercu Wielkiej Brytanii. Pokazy klaunów i wszelakich sztukmistrzów zapewnią rozrywkę dla całej rodziny.

26 LIPCA. FRANCJA (Poitires)(26) Summer at the cinema [www.tourisme-poitiers.fr]

Letnie kino pod chmurką w pięknym francuskim Poitiers. Szczególnie dużo pokazów dla dzieci, w tym filmy anime z Japonii.

27 LIPCA. BELGIA (Antwerpia)(27-30) Sfinks Festival [www.sfinks.be]

Dla ludzi w każdym wieku, rodzin z dziećmi i tych żądnych poznania muzyki z różnych zakątków świata. Sfinks to festiwal, który przez 31 lat przyciągał zespoły i wyknonawców, takich jak: Youssou N'Dour, Sun Ra Orkestra, Gilberto Gil, Nusrat Fateh, Femi Kuti i Goran Bregovic.

28 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Rivermead)(28-30) WOMAD: World of Music, Arts and Dance [www.womad.org]

WOMAD oznacza muzykę, sztuki piękne i taniec z całego świata. Tegoroczna edycja festiwalu skupi 70 artystów, m.in. Anoushka Shankar, Batacuda Sound Machine, Coldcut, Dj Patife, Diana Hamilton, Gotan Project, a nawet Kapela ze Wsi Warszawa.

29 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Londyn)(29-30) Ben and Jerry's Sundee [www.benjerry.co.uk/sundae]

Pyszne lody w nieograniczonej ilości i najlepsza muzyka na żywo! Czegóż więcej pragnąć w gorący dzień? Festiwal sponsorowany przez producenta zimnych pyszności tylko w Londynie. A do tego Badly Drawn Boy, Echo and the Bunnymen, Jose Gonzales i Roland Shanks

30 LIPCA. NIEMCY (Frankfurt)(30) Formuła 1 (wyścig) [www.formula1.com]

Dla spragnionych mocnych wrażeń i ryku silników, tor we Frankfurcie sceną dla najszybszych samochodów świata!

31 LIPCA. WIELKA BRYTANIA (Preston) Caribbean Festival [www.visitpreston.com]

Koniec lipca na Karaibach? Czemu nie bliżej, w brytyjskim Preston. Muzyka etniczna, gorąca atmosfera i kolorowe parady. Festiwal wyspiarskiej kultury co roku przyciąga 20 tys. ludzi.

Reklama