Jest jedną z najbardziej docenianych za granicą polskich artystek, ma na koncie muzykę stworzoną do 20 filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest także autorką muzyki do nowoczesnych oper, m.in. "Kolonii karnej" według Kafki. Sam festiwal rozpocznie się od projekcji najnowszego filmu Pedro Almodovara "Volver". Widzowie we Wrocławiu sprawdzą, na ile słuszne były świetne oceny, jakie filmowi wystawiła publiczność na festiwalu w Cannes.

Dodatkową atrakcją czekającą na wielbicieli muzyki filmowej będzie udział w festiwalu amerykańskiego kompozytora Carla Davisa, który zasłynął jako autor muzyki do kilku filmów Charliego Chaplina. Legendarnego komika będzie można zobaczyć w jednym z czterech krótkich filmów z lat 1916-1917, również wyświetlanych we Wrocławiu.

Najważniejszym polskim akcentem będzie pierwsza edycja konkursu Nowe Filmy Polskie. Nagrodę 100 tys. zł ufundował prezydent miasta, Rafał Dudkiewicz. W czasie konkursu przewidziano premierowe pokazy filmów Krzysztofa Krauzego "Plac Zbawiciela", Andrzeja Seweryna "Kto nigdy nie żył", Xawerego Żuławskiego "Chaos" oraz Marcela Łozińskiego "Jak to się robi".

Część kina współczesnego otworzy "Lot 93" w reżyserii Paula Greengrassa, opowiadający historię buntu pasażerów jednego z czterech samolotów porwanych 11 września 2001. Gorąco polecamy!

Reklama