Choć rodzice widzieli w nim architekta, Pamuk od dzieciństwa marzył o pisaniu. I dopiął swego. Pisze już od ponad 30 lat. Na początku pisał o tym, co znał najlepiej - o domu i dzielnicy, w której dorastał. I to od tego zaczęła się jego wielka popularność w Turcji. Za "Mr. Cevedet and Sons" (1979) dostał swoją pierwszą nagrodę: w konkursie prasowym na powieść. Opowiedział historię trzech pokoleń bogatej rodziny, mieszkającej w tej części Istambułu, w której sam się wychował. Potem nagrody posypały się jedna za drugą.

Reklama

Kiedy dostał już wszystkie najważniejsze tureckie wyróżnienia, ruszył na podbój serc czytelników europejskich. I po raz kolejny zrobił to bardzo skutecznie. Wszyscy byli oczarowani niezwykle bogatym językiem, którego Pamuk używał do pokazania Turcji i jej mieszkańców. Europejczykom szczególnie spodobała się powieść "My Name Is Red" (1998), która opowiada o miłości i tajemniczym morderstwie. Pamuk dostał za tę powieść aż trzy europejskie nagrody: we Francji, Włoszech i Irlandii.

W Polsce ukazała się tylko jedna powieść Orhana Pamuka, czyli "Śnieg" (2003). Ale to właśnie za tę książkę Turek dostał nagrodę Nobla. Autor fantastycznie pokazuje w niej konflikt dwóch kultur: muzułmańskiej i zachodniej, które walczą o rząd dusz we współczesnej Turcji. Książki Pamuka dla współczesnego Europejczyka są jedną z niewielu okazji do poznania świata współczesnych Turków. Z ich problemami oraz mocnymi stronami.