"Al Pacino to ikona amerykańskiego kina" - mówią przedstawiciele AFI.I nie sposób się z nimi nie zgodzić. Ten 66-letni hollywoodzki aktor był ośmiokrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe oraz trzykrotnie za kreacje drugiego planu. Był zdobywcą innych nagród m.in. Złotych Globów. Nadal najbardziej kojarzony jest z rolą z trylogii "Ojciec chrzestny". Oscara zdobył jednak dopiero w 1993 roku za rolę ociemniałego oficera w "Zapachu kobiety".

Reklama

W jego dorobku są ponadto role w takich filmach jak: "Pieskie popołudnie", "Serpico", "Człowiek z blizną", "Donnie Brasco", "Adwokat diabła", "Gorączka", "Informator", "Bezsenność", "Frankie i Johnny" i dziesiątki innych. Ostatnio mieliśmy okazję oglądać go w "Kupcu weneckim" oraz telewizyjnych "Aniołach w Ameryce".

Nagroda dla Pacino to już 35 wyróżnienie przyznawane przez Instytut za całokształt twórczości. Poszczycić sie nim mogą m.in. Orson Welles, Alfred Hitchcock, Fred Astaire, Gregory Peck, Kirk Douglas, Elizabeth Taylor, Jack Nicholson, Steven Spielberg, Clint Eastwood, Martin Scorsese, Dustin Hoffman, Harrison Ford, Robert De Niro, Meryl Streep, George Lucas, Sean Connery. Pacino nagrodę odbierze 7 lipca 2007 roku podczas uroczystego obiadu wydanego na jego cześć.