Po ogłoszeniu wyników Szymczewska powiedziała wzruszona, że "to, że wygrała, wcale nie znaczy, że z dnia na dzień zacznie grać lepiej". "Przyjechałam do Poznania po prostu pięknie zagrać. Uwielbiam grać, sprawia mi to przyjemność i każdy koncert tak traktuję" - mówiła Szymczewska.

Reklama

Podczas niedzielnego uroczystego koncertu laureatów w auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza zdobywczyni I nagrody otrzymała 25 tys. dolarów i złoty medal. Zdobyła również trzy nagrody pozaregulaminowe - koncerty w Filharmonii Narodowej (30 października) i Filharmonii Krakowskiej (9 listopada) oraz transmitowany recital w Studiu im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia.

Jury, pod przewodnictwem wybitnego polskiego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, postanowiło drugie miejsce przyznać Japonce Airi Suzuki, a trzecie - Polce Annie Marii Staśkiewicz. Czwartą nagrodę otrzymał Lev Solodovnikov z Rosji, dwie nagrody piąte przypadły Jarosławowi Nadrzyckiemu i Marii Machowskiej, a szóste miejsce zajął Wojciech Pławner. Przyznano też jedno wyróżnienie dla Simeona Klimashevskiego z Rosji.

Agata Szymczewska urodziła się 7 października 1985 roku. Jest laureatką wielu pierwszych nagród w konkursach ogólnopolskich w latach 1997-2004. Koncertowała między innymi we Francji, Szwajcarii, Anglii, Japonii, Chinach.