Listy "Trójki" słuchano jak Polska długa i szeroka. W sobotnie wieczory na ulicach trudno było spotkać młodych ludzi. Ale nie dlatego, że bawili się w klubach i dyskotekach, które zresztą działały wtedy w śladowych ilościach. Młodzież grzecznie wracała do domu, bo o godz. 20 rozpoczynało się kolejne notowanie.

Reklama

W czasach kiedy nie istniał profesjonalny show-biznes, urzędnicy wydawali artystom koncesje na publiczne występy, milicja pacyfikowała koncerty, w sklepach, żeby kupić magnetofon, zapisywano się na społeczne listy, program Marka Niedźwieckiego był jednym z nielicznym miejsc, w którym prezentowano nowe nagrania zespołów rockowych. Można tam było usłyszeć premierowe piosenki Maanamu, Perfectu, TSA, Republiki, Lady Pank, Lombardu i Oddziału Zamkniętego.

Usłyszeć i nagrać, bo przestarzały rodzimy przemysł fonograficzny nie dość, że produkował płyty z kilkuletnim poślizgiem, to ignorował gusta młodych fanów. Lista Przebojów "Trójki", mimo że emitowana na falach UKF, których nie odbierało wtedy wiele przestarzałych odbiorników, była w latach 80. chyba najpopularniejszą audycją radiową. Nudna jak flaki z olejem zetesempowska "Gazeta Młodych" sprzedawała się jak świeże bułki, tylko dlatego że drukowała cotygodniowe notowania listy.

Pierwsze notowanie listy zostało wyemitowane 24 kwietnia 1982 roku. Do wtorkowego DZIENNIKA we wtorek dołączona będzie pierwsza płyta z kolekcji "25 lat Listy Przebojów Trójki".