Biało-czerwona flaga stanowi element większej pracy. Obok niej umieszczony jest napis po angielsku: "Twoja wolność niszczy moją wolność", a pod nią odwrócony sztandar Stanów Zjednoczonych z motocyklistą wiszącym głową w dół.

Reklama

Autorką dzieła jest znana duńska artystka Kristine Roepstorff . Zatytułowała je "Rozpacz Bestii". Rzecznik Kopenhaskiego Muzeum Sztuki bardzo dobitnie tłumaczy, że praca nie ma nic wspólnego z Polską. "To, co się tu znajduje, to sztuka konceptualna. Jest wyrazem feministycznych poglądów artystki. Dlatego kupiliśmy tę pracę" – mówi Jakob Fidiger. "A flagi w twórczości Kristine Roepstorff to symbole męskie. Artystka bada różne ideologie, punkty widzenia, zbiera je na całym świecie i zestawia ze sobą" – dodaje.

Kontrowersyjna praca powstała w 2002 r. i już wtedy wywołała protesty polskiej ambasady. Nie wpłynęło to jednak na stanowisko Duńczyków, którzy nie widzieli przeciwwskazań, aby została wyeksponowana w poważnej galerii.

Attaché polskiej ambasady w Danii Elżbieta Wykrętowicz: "Uznaliśmy tę pracę za nadużycie symboli narodowych. W Polsce inaczej traktujemy flagę, natomiast w Danii zdarza się, że miniatury flag wsadzane są do tortów. Prosiliśmy galerię, żeby nie eksponowała tej pracy. Nic więcej zrobić nie możemy" – tłumaczy.