Wielkomiejskie seriale, zwłaszcza te o zabarwieniu lekko komediowym, stały się w ciągu ostatniego dziesięciolecia najlepszą formą wyrazu dla mentalności współczesnych mieszkańców metropolii. Kino jakoś nie nadąża za problemami zaprzątającymi ich głowy, ani nie zdołało stworzyć typu bohatera, z którym mogliby się łatwo identyfikować. A co więcej, nie znalazło właściwej - lekkiej, dowcipnej oraz ironicznej - formy opowiadania, która trafiałaby do przekonania przywykłym do ciągłych zmian punktu widzenia i wielości, "ponowoczesnym" mieszczanom.

Wszystko to można natomiast znaleźć w serialach. "Seks w wielkim mieście" nie tylko zdobył olbrzymią popularność, ale też dokonał prawdziwego przełomu w mówieniu o obyczajowości mieszkańców współczesnych metropolii, a jego główna bohaterka Carrie Bradshaw oraz kreująca tę rolę Sarah Jessica Parker, stały się symbolem nowoczesnej, wyzwolonej kobiecości.

Ogromny sukces serialu, który zaowocował wszystkimi możliwymi laurami od Emmy po Złote Globy, sprawił, że zaczęto dostrzegać w nim prawdziwy fenomen. Stał się przedmiotem rozważań dziennikarzy, komentatorów życia publicznego i uniwersyteckich profesorów. Kłopoty z życiem uczuciowym, tęsknota za uporządkowaniem i jednoczesne zagubienie wśród pokus, jakich dostarcza współczesny świat, będące centralnym problemem "Seksu" były tematem także wcześniejszych seriali z Nowym Jorkiem w tle, takich jak choćby "Przyjaciele", czy "Ally McBeal".Reklama

Próba zaadaptowania takiego serialowego formatu na polskie warunki, czyli "Magda M." okazała się nieudana. Opowieść o szukającej miłości prawniczce w polskim wydaniu jest zbyt sentymentalna i powierzchowna, brakuje jej także polotu.

Nim będziemy mogli nasycić oczy kinową wersją "Seksu", zapewne trafi na polskie ekrany serial będący bezpośrednim następcą opowieści o Carrie i jej przyjaciółkach - "Lipstic Jungle". Kanwą tego powstającego właśnie serialu jest kolejna bestsellerowa powieść Candace Bushnell, wydana także u nas "Szminka w wielkim mieście", która opowiada o losach trzech najbardziej wpływowych nowojorskich kobiet. Zobaczymy, czy zdołają zdetronizować Carrie.