W tym roku polska piosenka zawojuje świat i podbije serca i uszy zachodnich słuchaczy. Na listy przebojów Unii Europejskiej, Azji oraz obu Ameryk szturmem wedrą się nagrania wokalistów urodzonych między Bugiem a Odrą – oto sen srebrny. Salomeą, która go wyśniła, okazał się Brian Allan. Pochodzący ze Szkocji lider międzynarodowej grupy Why Not? jest bowiem nie tylko pomysłodawcą i motorem zaangażowania do teledysku Aleksandry Kwaśniewskiej i nagrania dla UNICEF singla z uczestnikami polskich edycji "Tańca z gwiazdami", ale również mózgiem projektu "Poland… Why Not?", który ma promować nasz kraj i muzykę za granicą.

Allen wierzy, że w naszych wokalistach drzemie ogromny potencjał i stać ich na coś więcej niż pierwsze miejsce Myslovitz na tureckiej liście przebojów. Jest przekonany, że jedyną przeszkodą we wzlocie naszych między światowe gwiazdy jest nietrafiony repertuar. Skoro, jak pokazały dobitnie ostatnie festiwale Eurowizji, w dziedzinie wielkich hitów pozostajemy gęśmi i swoich przebojów nie mamy, w ramach „Poland… Why Not?” sprowadził więc do Polski grupę amerykańskich kompozytorów, tekściarzy i producentw.

Swoją obecność potwierdzili: Wendy Waldman (zdobywczyni Grammy za kompozycję Vanessy Williams "Save The Best For Last"), Jud Friedman (autor przeboju Whitney Houston "Run to You"), Steve Dorff (współpracownik Celine Dion, Barbary Streisand i Faith Hill), a także Keith Brown (Richard Marx), Terri Bjerre (Lutricia McNeal, Sarah Connor) i Matthew Noble (Rihanna). Ich zadaniem będzie napisanie dla naszych wokalistów piosenek, które same znajdą drogę do uszu zachodnich słuchaczy.

Plan jest prosty. Podczas trwających tydzień zajęć krajowi wokaliści wraz z mniej lub bardziej sławnymi kompozytorami, autorami tekstów i producentami ze Stanów Zjednoczonych opracują piosenki. Plonem akcji "Poland… Why Not?", która w przyszłym tygodniu rozpocznie się w Warszawie, będzie koncert w jednym z warszawskich klubów i dokumentujące go DVD zrealizowane przez francuską ekipę, znaną m.in. z współpracy z grupą INXS. Zgodnie z biznesplanem przedsięwzięcia wydanie płyty na zachodzie otworzy przed polskimi wokalistami bramy do światowej kariery. Do udziału w zajęciach warsztatowych zaproszono Edytę Górniak i Edytę Bartosiewicz, Sławka Uniatowskiego, Piotra Cugowskiego, Miecza Szcześniaka i - jak głosi oficjalna informacja prasowa - "wielu innych". Listę tych, którzy się zdecydują, poznamy dziś w samo południe na konferencji prasowej, skutki ich pracy - podczas koncertów w najbliższy czwartek i piątek, a efekty - Bóg jeden raczy wiedzieć.

Reklama