Teraz dla wielbicieli szpiegowskiego kina rodem z PRL szykuje się nie lada gratka. Kanał Kino Polska od 2 lutego, w każdy piątek i sobotę, rozpoczyna emisję wszystkich 18 odcinków "Stawki większej niż życie".

Każdy odcinek poprzedzony będzie rozmową z twórcami, aktorami i ekspertami. Gośćmi pierwszego odcinka będą historyk Stanisław Ciechanowski i były szef Urzędu Ochrony Państwa, gen. Gromosław Czempiński.

Reklama

Choć "Stawka większa niż życie" powstała prawie 40 lat temu, postać kapitana Klossa wciąż budzi emocje. Przeciwnicy przypominają, że choć walczył z Niemcami, to pracował dla Moskwy. Piętnują też banalną fabułę serialu. Miłośnicy polskiego agenta w niemieckim mundurze twierdzą, że to najlepszy serial szpiegowski z PRL-u i że niczym nie odbiega od zachodnich opowieści o dzielnych asach wywiadu.

Kloss zrobił niebywałą karierę w całym bloku wschodnim. Rosjanie próbowali przebić jego popularność własnym serialem o radzieckim agencie w mundurze SS-mana - Maksie Otto von Stirlitzu. Ale serial "Siedemnaście mgnień wiosny" nie był w stanie pokonać polskiej "Stawki większej niż życie".