"Dobry, zły i brzydki", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Za garść dolarów", "Cinema Paradiso", "Karol. Człowiek, który został papieżem", to tylko niektóre tytuły filmów, do których muzykę skomponował Ennio Morricone. Najprawdopodobniej wszystkich nie potrafi wymienić sam mistrz - różne źródła podają, że ma na swoim koncie od czterystu do ponad pięciuset filmów...

Urodzony w 1928 w Rzymie kompozytor sławę zyskał dzięki współpracy z twórcą spaghetti westernów - Sergio Leone. Niektórzy znawcy kina twierdzą wręcz, że gatunek ten nigdy nie stałby się popularny, gdyby nie muzyka Morricone.

Póżniej włoski muzyk współpracował z wielkimi światowego kina. To on napisał muzykę do "Nietykalnych" Briana de Palmy czy "Lolity" Adriana Lyne'a. Do dziś jednak najczęściej wspominany jest temat "Ecstacy Of Gold" z nakręconego przez Leone obrazu "Dobry, zły i brzydki". Co ciekawe, nawet odległa stylistycznie Metallica wybrała to nagranie jako motyw, od którego muzycy zaczynają swe koncerty.

Prywatnie Morricone jest przykładnym mężem i ojcem. Ze swoją żoną, Marią Travią jest związany nieprzerwanie od 1956 roku - razem mają czwórkę dzieci.

Podczas dzisiejszej gali wręczania Oscarów Ennio Morricone dostanie statuetkę za całokształt twórczości. Będzie to jego pierwsza nagroda od Akademii Filmowej, pięciokrotnie bowiem Włoch musiał uznawać wyższość innych kompozytorów. W trakcie uroczystości hołd Morricone złoży też Celine Dion, która specjalnie dla niego zaśpiewa "I Knew I Loved You".Reklama