Cezary rozdano już po raz 32. To jedna z najbardziej cenionych nagród filmowych. Obok brytyjskich statuetek BAFTA, Złotych Globów i nagród przyznawanych na festiwalu w Berlinie. Na szczycie tej piramidy są oczywiście Oscary, których laureatów poznamy już nadchodzącej nocy.

Reklama

Uroczysta gala odbyła się w paryskim teatrze Châtelet. Cezara za najlepszy film dostała Pascale Ferran za film "Lady Chatterley". W kategorii najlepszy reżyser zwyciężył Guillame Canet za film "Nie mów nikomu". Jest to kryminał oparty na bestsellerze amerykańskiego autora Harlana Cobena.

Odtwórców ról w obu filmach uhonorowano za najlepsze kreacje aktorskie. Francois Cluzot dostał Cezara w kategorii najlepszy aktor za rolę w "Nie mów nikomu", zaś grającą w "Lady Chatterley" Marinę Hands uznano za najlepszą aktorkę.

Cezara za najlepszy film zagraniczny otrzymała amerykańska "Mała Miss" (Little Miss Sunshine). Film w reżyserii Jonathana Daytona i Valerie Faris jest nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film, a niedawno otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) za najlepszy oryginalny scenariusz.

Honorowego Cezara otrzymał brytyjski aktor Jude Law. Nagrodę wręczyła mu znana francuska aktorka Juliette Binoche. Drugą honorową statuetkę odebrała francuska aktorka Marlene Jobert.

Nie obyło się bez politycznych akcentów. Najlepszym filmem dokumentalnym został obraz "W skórze Jacquesa Chiraca" - satyryczny i pełen złośliwości portret aktualnego francuskiego prezydenta.