Relacja dziennika.pl minuta po minucie:Reklama

6:14 Film roku to "Infiltracja"!!!

6:09 "Czy sprawdziliście dobrze kopertę?" - pyta na scenie Scorsese, który był poprzednio nominowany pięciokrotnie, ale nigdy nie wygrał. Ogłoszenie werdyktu zakończyło się owacją na stojąco. Scorsese strasznie się rozgadał, ale mówił bardzo szczerze i spontanicznie. Warto było widzieć, jak wielki reżyser się cieszy.

6:08 Wreszcie! Do sześciu razy sztuka. Martin Scorsese najlepszym reżyserem. Akademia Filmowa doceniła jego "Infiltarcję".

6:04 Najlepszym aktorem został Forest Whitaker. I nie ma się czemu dziwić, bo jego kreacja w "Ostatnim królu Szkocji" przejdzie do historii kina.

6:00 Ellen DeGeneres zabiera się powoli za porządki. Szaleje z odkurzaczem w Kodak Theatre.

5:55 And the Oscar goes to... Helen Mirren! Rola Elżbiety II w filmie "Królowa" została doceniona.

5:53 Za chwilę przekonamy się, która aktorka jest najlepsza.

5:49 Krótka przerwa, a zaraz po niej najważniejsze i najbardziej prestiżowe Oscary.

5:44 Jodie Foster wygląda rewelacyjnie. Fryzura, makijaż, suknia - wszystko to jest najwyższej klasy. Aktorka z wdziękiem i wyczuciem zapowiada etiudę filmową o zmarłych twórcach kina.

5:42 Zwycięzcą w tej kategorii jest "Infiltracja". To drugi Oscar dla tego filmu. Statuetkę odbiera Thelma Schoonmaker, a wszyscy zastanawiają się, czy Scorsese dostanie pierwszego w życiu "Oscara".

5:40 Kate Winslet wręczy Oscara za najlepszy montaż.

5:29 Sensacja! Gdzie trzech się bije, tam Mellisa Etheridge korzysta. "Dreamgirls" miało trzy nominacje w tej kategorii, a nie dostało Oscara. Wygrywa piosenka "I Need To Wake Up" z filmu dokumentalnego "Niewygodna prawda".

5:28 Queen Latifah i John Travolta wręczą nagrodę dla najlepszej piosenki.

5:20 Na scenie pojawia się Jennifer Lopez. Ubrana jest w piękną, bardzo elegancką suknię. Zapowiada wiązankę piosenek z "Dreamgirls".

5:13
Najlepszy scenariusz powstał do filmu Mała Miss - zdecydowała Amerykańska Akademia Filmowa. To drugi Oscar dla tego filmu.

5:10
Jack Nicholson ogolił się na łyso! Wygląda... zjawiskowo.
5:08 Gustavo Santaolalla nagrodzony za muzykę do filmu "Babel".

5:00 Ennio przemawia po włosku, a Eastwood tłumaczy jego słowa. "Moje myśli biegną też do tych artystów, którzy nigdy Osacara nie dostali, choć na niego zasłużyli" - mówi Morricone. "Chcę wierzyć, że ta nagroda nie jest dla mnie punktem docelowym, ale punktem startu dla dalszego tworzenia z pasją".

4:59 Wreszcie Ennio ma Oscara. Był pięciokrotnie nominowany, ale statuetki do tej pory nie otrzymał. Akademia Filmowa słusznie przyznała mu nagrodę za całokształ twórczości. Jego muzyka była i wciąż jest przełomowa, poruszająca i niepowtarzalna.

4:55 Po krótkim przeglądzie najważniejszych filmów z muzyką Morricone na scenie pojawia się Celine Dion i śpiewa w hołdzie dla włoskiego mistrza "I Knew I Loved You".

4:50 Clint Eastwood opowiada o muzyce Ennio Morricone. To wstęp do wręczenia nagrody za całokształt twórczości dla włoskiego kompozytora.

4:49 Owacja na stojąco dla filmu dokumentalnego to rzadkość. Al Gore chce, by podpisać specjalny traktat, który zabezpieczałby światowy ekosystem.

4:47 Z kolei najlepszy film dokumentalny to "Niewygodna prawda". Al Gore opowiada w nim o zagrożeniach związanych z efektem cieplarnianym.

4:42 Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny to "The Blood of Yingzhou District".

4:35 Wygrywa Jennifer Hudson. Aktorka płacze na scenie, a w niezwykle osobistym przemówieniu dziękuje m.in. babci, która była dla niej "największym natchnieniem". To drugi Oscar dla "Dreamgirls".

4:34 Tym razem wzdychają panie, bo na scenie zabójczo przystojny George Clooney, który przedstawia nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

4:32 Ellen DeGeneres pokazuje za pomocą rąk, światła i cienia ptaszka, psa, by zaraz stworzyć z tancerzami symbol filmu "Lot 93".

4:30 Jednak nie, wygrywa niemiecki film "Życie na podsłuchu"!

4:24 Za chwilę decyzja w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny. Czy będzie czwarty Oscar dla "Labiryntu Fauna"?

4:21 Najlepsze efekty specjalne były w największym kasowym hicie 2006 roku - "Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka". To jak najbardziej zasłużony Oscar.

4:19 "Labirynt Fauna" to historia młodej dziewczyny, która w 1944 roku, po zwycięstwie generała Franco, udaje się z matką i przybranym ojcem na wieś na północ Hiszpanii - niezwykły i wstrząsający film meksykańsko-hiszpański.

4:14 Gwyneth Paltrow ogłasza zwycięzcę w kategorii najlepsze zdjęcia. Zaczyna się robić sensacyjnie, bo to już trzeci Oscar dla "Labiryntu Fauna"!!!

4:11 Ellen znów szaleje. Schodzi między publiczność, zaczepia Beyonce, a potem typową "idiotkamerą" robi sobie zdjęcie z Clintem Eastwoodem.

4:09 Tom Cruise wręcza Sherry Lansing nagrodę honorową za działalność charytatywną.

4:03 Najlepsze kostiumy były w filmie Sofii Coppoli "Maria Antonina" - uznała Amerykańska Akademia Filmowa. Statuetkę odbiera Milena Canonero.

4:01 "To taka dobra aktorka, tak wspaniale potrafi udawać" - mówią o Meryl Streep jej koleżanki - aktorki z filmu "Diabeł ubiera się u Prady". Na widowni lekka konsternacja.

3:59 Ellen chce opatentować nosidełko na Oscary. Wygląda jak nosidełko na małe dzieci, ale ma specjalny spód na statuetkę. Jak mówi Ellen, pozwala na "palenie papierosów i odganianie się od paparazzi".

3:52 "Infiltracja" wygrywa po raz pierwszy i chyba nie ostatni. William Monaham - scanarzysta - cieszy się, że przed galą zażył walium.

3:49 Hellen Mirren i Tom Hanks odczytują nominacje do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Tom w żartach sugeruje, że wszyscy scenarzyści to alkoholicy.

3:46 Ben Affleck na scenie zapowiada krótki film o "procesie twórczym autora scenariusza". To zabawna sekwencja złożona z wielu klasycznych scen filmowych.

3:44 "Happy Feet. Tupot małych stóp" wygrywa!

3:43 Wszyscy panowie biorą głęboki wdech. Na scenie Cameron Diaz w oszałamiającej kreacji. Zaraz nagroda za najlepszy film aniomowany.

3:43 Ellen znów nie oszczędza nikogo, w tym i samej siebie.3:36
Leo DiCaprio jest na scenie, ale schodzi na drugi plan. Wraz z nim przemawia Al Gore, który mówi o globalnym ociepleniu i żartuje sam z siebie. Kiedy mówi chcę wykorzystać tę okazję i ogłosić, że... w brutalny sposób jego wystąpienia przerywa muzyka. Dzięki temu nie pada oczekiwana deklaracja o jego starcie w wyborach prezydenckich.

3:31 Piosenka z filmu Auta pozwala nam ochłonąć przed następnymi emocjami. Przy następnym nagraniu publiczność w Kodak Theatre może pobawić się w... karaoke.


3:27 Kolejna przerwa. Na razie wygrywa "Labirynt Fauna", który zgarnął dwie statuetki.

3:23 Alan Arkin nagrodzony za rolę w "Małej Miss". Aktor jest tak wzruszony, że czyta z kartki, bo nie jest w stanie powiedzieć kilku słów od siebie...

3:21 Rachel Weisz szokuje niezywkle ostrym i nie do końca dobrze dobranym makijażem. Aktorka ogłasza nominacje za najlepszą drugoplanową rolę męską.

3:18 Statuetka za najlepszy dźwięk przyznana filmowi "Dreamgirls". Musical zdobywa pierwszego i raczej nie ostatniego Oscara tej nocy.

3:14 Kolejny Oscar za najlepszy montaż dźwięku idzie do... "Listów z Iwo Jimy". To pierwsza statuetka dla tego filmu, wymienianego jako jeden z faworytów gali.

3:11 Żarty Ellen zaczynają być "politycznie niepoprawne". Pojawio się nawet słowo "cycek", a Penelope Cruz przyjmowała przeprosiny - Ellen pomyliła kraj jej pochodzenia i uznała, że gwiazda pochodzi z Meksyku...

3:04 Rozdano już cztery statuetki. Kolejna kategoria to krótkometrażowy film aktorski. Zwycięża "West Bank Story".3:01 "Duński poeta" uznany najlepszym animowanym filmem krótkometrażowym.

3:00 Syn Willa Smitha przedstawia nominacje dla najlepszego filmu animowanego krótkometrażowego. Towarzyszy mu elegantka... w jego wieku.

2:57 "Labirynt Fauna" dostaje Oscara za charakteryzację!!! To już druga nagroda dla tego filmu podczas gali.

2:54 Starannie przygotowana scena śpiewana, podczas której jeszcze raz dowiadujemy się, kto jest nominowany...

2:52 Za chwilę "Labirynt Fauna" ma szansę na drugiego Oscara za charakteryzację. Rywale to "Apocalypto" Mela Gibsona i "Klik: i robisz co chcesz".

2:50 Pierwsza przerwa w trakcie gali, która jak na razie nie obfituje w niezwykłe emocje. W Kodak Theatre dominuje wystudiowany luz...

2:46 Pierwszy Oscar dla "Labiryntu Fauna", co trzeba uznać za sporą niespodziankę.2:45 Nicole Kidman i Daniel Craig wręczą Oscara za scenografię.

2:41 Ellen nie oszczędza nikogo. Na jej cięty język dostali się wszyscy najwięksi. No prawie wszyscy, bo na widok Leo DiCaprio aktorka stwierdziła "nie wymyślę o tobie żartu w kilka sekund...".

2:37 Gości powitała Ellen DeGeneres, ubrana niezwykle elegancko, choć zrezygnowała z obowiązkowej długiej i pięknej sukni. Aktorka w charakterystyczny dla siebie sposób żartuje z zebranych w Kodak Thatre znakomitości.

2:30 Zaczęło się!


Lista zwycięzców:

Najlepszy film:

Infiltracja

Reklama

Najlepszy reżyser:
Martin Scorsese - "Infiltracja"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Helen Mirren

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Forest Whitaker


Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Jennifer Hudson

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Alan Arkin - "Mała Miss"

Najlepszy scenariusz oryginalny:
"Mała Miss"

Najlepszy scenariusz adaptowany:
"Infiltracja"

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

Życie na podsłuchu

Najlepsza muzyka:
"Babel" - Gustavo Santaolalla

Najlepsze zdjęcia:
"Labirytn Fauna"

Najlepsza piosenka:
Z filmu "Niewygodna prawda", Melissa Etheridge - "I Need To Wake Up"

Najlepszy montaż:
"Infiltracja" - Thelma Schoonmaker


Najlepszy film dokumentalny:

Niewygodna prawda

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz:
"Labirynt Fauna"

Najlepsza charakteryzacja:
"Labirynt Fauna"Najlepszy animowany film krótkometrażowy:

Duński poeta

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy:

West Bank Story

strong>Najlepszy montaż dźwięku:

Listy z Iwo Jimy

Najlepszy dźwięk:
Dreamgirls

Najlepszy film animowany:
Happy Feet. Tupot małych stóp

Najlepsze kostiumy:
"Maria Antonina" - Milena Canonero

Najlepsze efekty specjalne:

Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:
The Blood of Yingzhou District