To jedno z najbardziej znanych dzieł mistrza Leonarda. 12 marca ma pojechać do Japonii. Ale część znawców obawia się, że tak daleka podróż zaszkodzi temu XV-wiecznemu obrazowi. Na stałe wystawiony jest w galerii Uffizi we Florencji. Dlatego eksperci-radykałowie grożą, żę się tam przykują, by nie dopuścić do wypożyczenia dzieła.

Reklama

Przeciwnikiem wywozu "Zwiastowania" jest sam dyrektor florenckiej galerii. "Jedna rzecz to krótka podróż lądowa, ale daleki lot to już zupełnie inna sprawa" - oświadczył były wiceminister kultury i krytyk sztuki Vittorio Sgarbi.

Jednak na wiele te prostesty się nie zdadzą. Według Cristina Acidini z dyrekcji muzeów, której podlegają największe zbiory sztuki, konserwatorzy uznali, że stan dzieła pozwala na wypożyczenie. W podróży ubezpieczonemu na kwotę 100 mln euro arcydziełu towarzyszyć będą architekt i specjalista od klimatu.

Obraz, o szerokości ponad 2 metrów i wysokości prawie metra zostanie włożony do specjalnej skrzyni zapewniającej utrzymanie stałej temperatury, poziom wilgotności i ochronę przed wstrząsami. Potem zostanie umieszczony w drewnianym kontenerze i przewieziony pod eskortą policji do Rzymu. Do Tokio poleci dzień później.