Napisała prawie 2 tys. tekstów piosenek. Wiele z nich nie zestarzało się do dziś i nadal są przebojami. Teksty Osieckiej śpiewały największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej: Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, Sława Przybylska, Seweryn Krajewski.

Reklama

Agnieszka Osiecka była córką pianisty i kompozytora Wiktora Osieckiego. Wcale nie chciała być poetką. Marzyła o karierze dziennikarki, a potem reżysera filmowego. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Reżyserii Filmowej PWSTiF w Łodzi. Ale jej życie potoczyło się inaczej, z korzyścią dla polskiej kultury.

Wszechstronną karierę rozpoczynała w połowie ubiegłego wieku. Pisała reportaże i eseje do prasy literackiej i codziennej. Na blisko 20 lat związała się ze słynnym Studenckim Teatrem Satyryków (STS) w Warszawie. Tekst pierwszej piosenki napisała w 1955 r. Był to "List z wakacji". W latach 1963-68 wspópracowała z Radiowym Studiem Piosenki.

Tworzyła także dla teatru, estrady, radia i telewizji. Ze szczególnym umiłowaniem - collage, sztuki teatralne oraz musicale. Osiecka napisała monodram "Biała bluzka", który na scenę przeniosła w 1986 roku Krystyna Janda, wykonująca niezapomniane songi: "Na zakręcie" (muz. P. Gintrowski) i "I love you cię" (muz. J. Koman). Agnieszka Osiecka pisała także dla dzieci. Stworzyła poetyckie songi do "Sztukmistrza z Lublina" wg Isaacka Singera z muzyką Z. Koniecznego i w oryginalnym wykonaniu A. Szałapak.

Osiecka stworzyła teksty piosenek do filmów "Prawo i pięść", "Czterej pancerni i pies", "Gangsterzy i filantropi" oraz "Małżeństwo z rozsądku"; teksty piosenek do motywów przewodnich filmów "Noce i dnie" oraz "Jan Serce"; teksty piosenek dla kabaretów "Bim-Bom", STS, "Piwnica Pod Baranami", "Pod Egidą" i "Kabareciku Olgi Lipińskiej". Była laureatką nagród i wyróżnień Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, a także: nagrody Programu III PR im. M. Święcickiego w 1994 oraz Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz '94.

Dostała pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitną twórczość literacką. Jej imię otrzymały: studio koncertowe Programu III PR w Warszawie, Teatr Atelier w Sopocie oraz nagroda dla uczestników konkursu "Olsztyńskie Spotkania Zamkowe - Śpiewajmy Poezję".