W centrum wystawowym Koningin Fabiolazaal, którego specjalnością jest sprowadzanie do Antwerpii wystaw tematycznych, zgromadzono 62 prace słynnego Łemka z Krynicy. Udostępniło je Muzeum Okręgowe z Nowego Sącza posiadające największą muzealną kolekcję prac Nikifora.

Sześćdziesiąt rysunków to niewiele w porównaniu z ocenianym na ponad 40 tysięcy obrazów dorobkiem tego twórcy, ale organizatorzy zadbali o przekrojowy charakter wystawy. Ekspozycja pod hasłem "Sztuka narodzona na ulicy" gromadzi więc prace na kartonach z bloków rysunkowych, kartkach z zeszytów, papierze pakowym lub opakowaniach (bo tak najczęściej tworzył Nikifor), które obejmują szkice najwcześniejsze, z czasów I wojny światowej, i obrazy z późniejszego okresu, aż do lat 60. XX wieku.

Ekspozycje małoformatowych prac uatrakcyjniają powiększone reprodukcje. Podczas wernisażu wyświetlony zostanie film dokumentalny "Mistrz Nikifor" Jana Łomnickiego z 1956 roku. Organizatorzy chcą w ten sposób przekonać Belgów, że twórczość Nikifora – nieznanej tam szerzej postaci z ciekawą życiową drogą - jest ważna. Podkreślają więc, że wystawę warto zobaczyć ze względu na niecodzienną tematykę, siłę wyrazu i kolorystykę powstałych z potrzeby serca kompozycji.

Nikifor Krynicki - sztuka narodzona na ulicy, Koningin Fabiolazaal, Antwerpia 19 kwietnia - 10 czerwca 2007