Ingmar Bergman to jeden z największych twórców kina w historii. Większość z nakręconych przez niego filmów uważa się za absolutne klasyki.

Urodził się 14 lipca 1918 roku w szwedzkiej Upssali jako syn pastora. Wychowanie, jakie odebrał, odbijało się później w wielu jego filmach, w których często poruszał kwestie związane z istnieniem Boga, metafizyką, odwoływał się do psychologii. Ukończył literaturę i historię sztuki na uniwersytecie w Sztokholmie. Filmem zaczął się zajmować w latach 40. - początkowo jako scenarzysta, dopiero później jako reżyser.

Sam stworzył ponad 40 filmów i około 140 przedstawień teatralnych. Jego filmy wielokrotnie zbierały laury na wielu światowych festiwalach. Obrazy Bergmana nagradzano w Berlinie i Cannes, z okazji 50-lecia tego ostatniego festiwalu przyznano mu nagrodę specjalną - Palmę Palm. Trzykrotnie otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny - nagrodzone obrazy to "Źródło", "Jak w zwierciadle" oraz "Fanny i Alexander".

W 1971 roku Bergman podczas gali wręczania Oscarów został uhonorowany nagrodą im. Irvinga G. Thalberga - przyznawaną tym filmowcom, których działalność przyczynia się w istotny sposób do wzrostu poziomu produkcji filmowej.

Bergman miał pięć żon, był ojcem dziewięciorga dzieci. Część z nich poszła w jego ślady. Eva i Daniel są reżyserami, Anna i Mats wybrali aktorstwo.Reklama