Ekskluzywne wydanie albumu "Chopin" przygotowało Wydawnictwo BOSZ z okazji trwającego Roku Chopinowskiego. Album o formacie 37,5 cm x 30 cm (plus etui) ma 416 stron. Okładka wykonana jest z tłoczonego płótna.

Reklama

Autor tekstu, muzykolog i chopinolog Mieczysław Tomaszewski przedstawia w publikacji poszczególne etapy kształtowania się geniuszu Chopina, jego dzieciństwo i młodość, podróże, pobyt w Paryżu, na Majorce, w Nohant. Poznajemy Chopina jako pianistę, kompozytora i bywalca salonów, romantyka i przyjaciela najwybitniejszych artystów tej epoki. W albumie znalazły się zarówno archiwalne dokumenty, jak i współczesne fotografie.

Prace nad wydaniem ekskluzywnego albumu "Chopin" trwały prawie dwa lata. Autorem oryginalnego projektu graficznego jest Leszek Szurkowski. Współczesne zdjęcia wykonali: Wojciech Buss, Leszek Szurkowski oraz Zbigniew Panów i Waldemar Panów.

Album został wydany również w serii limitowanej - każdy egzemplarz opatrzony będzie konkretnym numerem oraz autografem prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Zarówno ekskluzywna, jak i podstawowa wersja albumu dostępne są w warszawskiej galerii Kordegardzie Chopin 2010.

Niedawno wydany album zdobył już kilka nagród: główną nagrodę w 50. konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku w kategorii "Albumy", nagrodę honorową w konkursie "Edycja Chopin 2010". Nagrodę honorową Towarzystwa Bibliofilów Polskich otrzymał Władysława Plutaza za opracowanie graficzne albumu.

Mieczysław Tomaszewski jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, kierownikiem Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego. Oprócz chopinologicznych prac naukowych jest także autorem poświęconych kompozytorowi książek popularnonaukowych oraz audycji radiowych. Prowadził Spotkania Muzyczne w Baranowie, przewodniczył Radzie Naukowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Międzynarodowym Sympozjom Chopinologicznym w Warszawie. Obecnie działa w Polskiej Akademii Chopinowskiej. Jest członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W maju 2010 roku prof. Mieczysław Tomaszewski otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.