Projekt potrwa do 26 sierpnia i skierowany jest przede wszystkim do dzieci w wieku 6-12 lat. W ramach programu zaplanowano łącznie osiem spotkań i cztery tematy: "W pracowni artysty", "Opowieści matejkowe", "Odkrywamy starożytny świat", "W średniowiecznej krainie sztuki". Spotkania będą mieć formę spacerów po muzeum, podczas których przewodnicy będą opowiadać o historii powstawania poszczególnych dzieł.

Reklama

Podczas zajęć w Galerii Sztuki Starożytnej pokazane zostaną mumie, posągi greckich bogów i dzieła artystów starożytnego Egiptu. Starsze dzieci dowiedzą się też, na czym polegał, jak przebiegał i czemu służył proces mumifikacji, młodszym zostaną udostępnione układanki i kolorowanki.

Podczas spotkania w Galerii Sztuki Średniowiecznej omówiona zostanie symbolika malarstwa tamtego okresu, zaprezentowane zostaną też różne ujęcia diabła, smoków czy jednorożców w średniowieczu. Muzeum chce wyjaśnić dzieciom różnice pomiędzy pracą artystów dzisiaj i w przeszłości - ma temu służyć m.in. opis niegdysiejszego wyrobu farb i narzędzi malarskich.

Planowane są także zajęcia poświęcone życiu i twórczości Jana Matejki, podczas których najmłodsi będą mieli okazję poznać prywatne życie malarza. "Opowiemy (...) kilka najzabawniejszych historii z życia mistrza Jana i dokładnie omówimy bohaterów jego obrazów. Przyjrzymy się dokładniej obrazom "Zawieszenie Dzwonu Zygmunta" i "Stańczyk", zobaczymy też portret jego dzieci, portret żony w sukni ślubnej oraz jego autoportret" - powiedziała PAP Zofia Szlenkier z Ośrodka Oświatowego Muzeum. Jak zaznaczyła, "Opowieści matejkowe" mają nie tylko przybliżyć dzieciom postać Matejki, ale także wprowadzić maluchy w artystyczny klimat Krakowa końca XIX w.

Dla dzieci zainteresowanych pracą malarza Muzeum przygotowało zajęcia w Galerii Malarstwa Polskiego, podczas których omówione zostaną techniki i materiały malarskie, takie jak blejtram, podobrazie, rodzaje pędzli, a także zaprezentowane zostaną sposoby wykorzystywania różnych surowców w działalności artystycznej, np. kartonu czy drewna. Oprowadzający opowiedzą też o symbolizmie w sztuce i o tym, w jaki sposób zostały wykonane obrazy znajdujące się w Galerii. Na koniec zajęć planowane są warsztaty plastyczne.

Każde ze spotkań będzie urozmaicone nieskomplikowanymi zadaniami - krzyżówkami, wykreślankami, kolorowankami lub pytaniami sprawdzającymi spostrzegawczość i znajomość poszczególnych obrazów.