W niedzielę przez cały dzień na pl. Zamkowym i pl. Krasińskich będą ustawione symbolicznie barykady i stanica Harcerskiej Poczty Polowej. W ten sposób Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" chce przybliżyć mieszkańcom i turystom historię Powstania Warszawskiego.

"Na placu Zamkowym będzie można zobaczyć powstańcze stanowisko strzeleckie, samochód pancerny Kubuś, wydrukować znak Polski Walczącej czy obejrzeć Galerię Powstańczego Plakatu. Można będzie stemplować okolicznościowe kartki pocztowe, a także zobaczyć, jak działa punkt łączności" - powiedział PAP Jarosław Wróblewski z Grupy Historycznej Zgrupowanie "Radosław".

Na barykadę zostali zaproszeni również powstańcy Baonu "Zośka". Zaplanowano także inscenizację przysięgi powstańczej oraz spotkanie z Bogdanem Bednarczykiem, kolekcjonerem i autorem publikacji o historycznych odznakach. "Na placu Zamkowym zostanie również ustawiona makieta stanicy Harcerskiej Poczty Pocztowej i okienko przyjmowania kartek pocztowych, co pomoże odtworzyć klimat pokazujący życie i służbę Zawiszaków podczas Powstania Warszawskiego" - dodał Wróblewski.


Na placu Krasińskich przy ulicy Długiej obok barykady zostanie ustawiona także rusznikarnia z replikami powstańczego uzbrojenia i punkt wydawania przepustek. Na barykadach będzie możliwość otrzymania czwartego numeru pisma "Zgrupowanie Radosław" z dodatkiem dla młodzieży "Odważniak".

Turyści będą mogli skorzystać ze spaceru powstańczego ulicami Starówki w asyście umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy z epoki. Spacerowi będzie towarzyszył komentarz historyczny. Spacery wyruszające sprzed barykady na pl. Zamkowym rozpoczną się o godz. 11, 15 i 18, a wyruszające z barykady przy ul. Długiej o godz. 12 i 16. Przez cały dzień członkowie Grupy Historycznej Zgrupowanie "Radosław" będą do dyspozycji zwiedzających, prezentując umundurowanie, uzbrojenie i sprzęt z czasów powstańczych, a także dzieląc się swoją wiedzą i pasją.

"Serdecznie zapraszamy zarówno tych, którzy o Powstaniu Warszawskim wiedzą sporo, jak i tych, którzy chcą swoją wiedzę pogłębić. Jestem przekonany, że każdy odnajdzie na naszych symbolicznych barykadach coś interesującego lub skłaniającego do refleksji nad tragicznym losem powstania, mogąc niemal dotknąć niełatwej historii" - powiedział komendant Grupy Historycznej Zgrupowanie "Radosław" Tomasz Karasiński.