Kreml przyznał Wajdzie Order Przyjaźni. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej. Służba prasowa rosyjskiego prezydenta podała, że polski reżyser otrzymał je za wielki wkład w "rozwój rosyjsko-polskich stosunków w sferze kultury".

Rosyjskie media nazywają 84-letniego reżysera klasykiem kina światowego. Przypominają, że jego twórczość została uhonorowana wieloma prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami, w tym w 2000 roku Oscarem za zasługi dla kinematografii. Telewizja NTV podkreśliła, że w Rosji "jedną z najgłośniejszych premier tego roku był pokaz filmu +"Katyń+ na temat tragicznych wydarzeń 1940 roku, kiedy to z rozkazu Stalina rozstrzelano tysiące polskich oficerów". "Jednym z nich był ojciec Andrzeja Wajdy. Dlatego dla reżysera ważne było wniesienie własnego wkładu w przywrócenie sprawiedliwości historycznej" - dodała NTV.

Z kolei radio Echo Moskwy przypomniało, że rosyjska premiera "Katynia" odbyła się w 2008 roku, jednak wówczas dzieło to mogli zobaczyć widzowie tylko dwóch kin; dopiero w tym roku film pokazał jeden z rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych.