W ramach festiwalu przygotowano 40 koncertów, których będzie można wysłuchać w Poznaniu, Puszczykowie, Pleszewie, Pniewach, Szamotułach, Turku, Gołuchowie, Gnieźnie, Słupcy, Kępnie, Rogoźnie, Dobrzycy, Komornikach i Jarocinie.

W tym ostatnim mieście około stu gitarzystów klasycznych i młodych adeptów tego instrumentu z Chin, USA, Tunezji, Meksyku, Izraela, Niemiec, Francji, Islandii, Hiszpanii, Grecji, Białorusi i Polski weźmie udział w Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim.

Kurs mistrzowski w Jarocinie jest - zdaniem organizatorów - jednym z najlepszych w Europie. "U nas adepci gitary przebywają przez całą dobę ze swoimi mistrzami, których jednocześnie mogą podziwiać na scenie. Wszyscy jeżdżą także na koncerty swoich nauczycieli, organizowane podczas festiwalu" - powiedział PAP dyrektor festiwalu Przemysław Kieliszewski.

Koncerty rozpoczną się w piątek w katedrze gnieźnieńskiej. "Będzie to mocne uderzenie gitarowe - cztery utwory Joaquina Rodrigo zagrają: jeden z najlepszych duetów gitarowych na świecie Duo Melis, Orkiestra Kameralna Aukso oraz Łukasz Kuropaczewski i Francuz Gabriel Bianco" - poinformował Kieliszewski. Koncert ten zostanie następnego dnia powtórzony w Poznaniu.

Gwiazdą festiwalu będzie Szkot David Russell, który w niedzielę 15 sierpnia wystąpi w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej. Russell jest laureatem nagrody Grammy Award w 2005 roku w kategorii najlepszy solista muzyki klasycznej. Będą też recitale znanych muzyków i młodych talentów. W niedzielę 22 sierpnia w Poznaniu odbędzie się Maraton Gitarowy, podczas którego kilkudziesięciu gitarzystów-amatorów grać będzie przez kilka godzin na schodach poznańskiego ratusza m.in utwór Stinga "Shape of my heart".

Wydarzeniem muzycznym festiwalu ma być zaplanowany na 24 sierpnia koncert dedykowany 30. rocznicy NSZZ "Solidarność", w wykonaniu wietnamskiego pianisty Dang Thai Sona, który był laureatem I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku.

Festiwal zakończy się 4 września w Turku. W koncercie finałowym wystąpi Łukasz Kuropaczewski wraz z towarzysząca mu skrzypaczką Anną Marią Staśkiewicz.