Koncert "Chopin a muzyka Flamenco" w wykonaniu Paco Pena Flamenco Dance Company będzie próbą zbudowania muzyczno-kulturowego dialogu pomiędzy znanymi kompozycjami Fryderyka Chopina a stylistyką i ekspresją flamenco - powiedzieli PAP organizatorzy.

Paco Pena jest uznanym hiszpańskim gitarzystą, jednym z głównych współczesnych przedstawicieli klasycznej szkoły flamenco. Urodził się w 1942 roku w Cordobie. W 1981 roku ufundował Centrum Flamenco w Cordobie - siedzibę Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego. Pena znany jest z tradycyjnych wykonań flamenco, jak i odważnych aranżacji tego gatunku utrzymanych w stylistyce latin-jazzu, country czy bluesa.

Paco Pena Flamenco Dance Company koncertuje od 1970 roku. Zespół, obok jego założyciela Paco Peny, tworzą wybitne postaci gitarowego flamenco: Paco de Lucia, Vincente Amigo, Tomatito, Gerardo Nunez, Juan Serrano, specjalnie dobrana grupa tancerzy i wokalistów. Zespół regularnie koncertuje w najsłynniejszych teatrach muzycznych świata, m.in. w londyńskim Royal Festival Hall i Sadler's Wells Theatre and Barbican, obecny jest na festiwalach w Edynburgu, Amsterdamie, Atenach, Izraelu, Istambule, Singapurze i Hongkongu.

Paco Pena Flamenco Dance Company słynie z pamiętnego wykonania "Mszy Flamenco" z udziałem chóru Academy of St Martin-in-the-Fields w Londynie w 1991 roku oraz widowiska "Musa Gitana" z 1999 roku, inspirowanego życiem i twórczością hiszpańskiego malarza Julia Romero de Torresa.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Towarzyszy obchodom 200. urodzin Fryderyka Chopina. Rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Impreza przewiduje ponad 50 koncertów w wykonaniu ponad 1000 artystów. Podczas festiwalu wystąpią jeszcze m.in.: Bobby McFerrin & NDR Big Band (17 sierpnia); Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); Martha Argerich, Mischa Maisky (27 i 28 sierpnia); Thomas Zehetmair (30 sierpnia).