Miejski Dom Kultury, który jest jednym z organizatorów imprezy, szacuje, że w tym roku na festiwal przyjechało ponad 200 uczestników - dzieci, młodzież i dorośli z różnych stron świata. Największą grupę stanowi Polonia z Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji i Ukrainy. W ciągu kilku dni będą oni recytować lub śpiewać wybrane przez siebie utwory Konopnickiej. W tym roku zarówno najmłodszy (7 lat) jak i najstarszy (84 lata) uczestnik festiwalu pochodzi z Ukrainy.

Głównym celem imprezy jest "popularyzacja twórczości pisarki na całym świecie oraz integracja środowiska polonijnego". Organizatorzy festiwalu zwracają uwagę, że w wielu krajach działają komitety organizacyjne, których zadaniem jest przygotowanie uczestników do festiwalu oraz propagowanie jego idei w różnych środowiskach. Przypominają również, że twórczość Konopnickiej to nie tylko wiersze dla dzieci, ale także poezja "urzekająca prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej".

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci poetki. Z tej okazji artyści z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi i Rosji przygotowali specjalny koncert. Oprócz części konkursowej podczas festiwalu odbywają się także imprezy towarzyszące, recitale, spotkania autorskie i koncerty. W tym roku wystąpią m.in. Krzysztof Cwynar, Bogusław Mec oraz Bohdan Łazuka. Festiwal zakończy niedzielny konkurs laureatów.

Po raz pierwszy konkurs poezji Konopnickiej, tylko dla uczestników z Polski, odbył się w Przedborzu w 1980 roku, w siedemdziesiątą rocznicę śmierci poetki. Ze względu na stale rosnącą liczbę uczestników, od 1992 r. w Przedborzu i pobliskich Górach Mokrych odbywają się dwa konkursy poezji Konopnickiej: w maju - ogólnopolski, i w sierpniu - światowy.

Maria Konopnicka żyła w latach 1842-1910. Jest autorką utworów dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"), liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii".