Album Makoto Ozone "Road to Chopin" to zbiór 12 jazzowych opracowań utworów Chopina. Nagrany został w listopadzie 2009 w Warszawie w studio im. Witolda Lutosławskiego. Do pracy nad płytą Makoto Ozone zaprosił Annę Marię Jopek i Gregoire'a Mareta. Premiera koncertowa "Road to Chopin" odbyła się w maju 2010 podczas zorganizowanego w Japonii festiwalu "La Folle Journee", dedykowanego Fryderykowi Chopinowi z okazji 200. urodzin.

Makoto Ozone - wybitny pianista - urodził się w 1961 roku w Japonii. W 1980 roku rozpoczął studia w Berklee College of Music w Bostonie na wydziale Kompozycji Aranżacji Jazzowej. Trzy lata później wraz z kwartetem G. Burtona wyruszył w swoje pierwsze międzynarodowe tournee. Jego pierwsza solowa płyta "Breakout" ukazała się w roku 1994. Drugi album "Nature Boys" nagrał z dwoma uznanymi muzykami: perkusistą Peterem Erskinem i basistą Johnem Patituccim w 1995 roku.

Płyta "The Trio" zrealizowana z basistą Kiyoshi Kitagawą i perkusistą Clarencem Pennem otrzymała nagrodę "Swing Journal" dla Najlepszego Jazzu Japonii '97. W tym składzie Ozone nagrał jeszcze dwie płyty: "Three Wishes" - ze swoimi autorskimi kompozycjami oraz nagrodzoną tytułem Najlepszy Jazz Japonii '98 "Dear Oscar" - dedykowaną Oscarowi Petersonowi. Ozone ponadto współpracował m.in. z trębaczem Paquito de Riverą, kontrabasistą Marcem Johnsonem oraz wibrafonistą Garym Burtonem.

Anna Maria Jopek jest jedną z najbardziej cenionych na świecie polskich wokalistek. Ukończyła klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiowała także na kierunku jazzowym w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Nagrała kilkanaście płyt - m.in. w 2002 roku "Upojenie" z Patem Methenym. Śpiewała w duecie z Bobby'm McFerrinem, koncertowała z Chrisem Botti. Zrealizowała wiele nagrań z Tomaszem Stańko. Jest laureatką prestiżowych nagród m.in. dwóch Wiktorów, czerech Fryderyków, Paszportu Polityki; otrzymała tytuł Jazzowej Wokalistki Roku 2005 Jazz Forum; w 1994 roku na festiwalu "Słowiański Bazar" w Witebsku dostała prywatną nagrodę Michela Legranda.

Gregoire Maret jest wirtuozem harmonijki ustnej. Urodził się w 1975 roku w Szwajcarii. Studiował w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Genewie, a następnie w Uniwersytecie New School w Nowym Yorku na Wydziale Jazzu. Jest członkiem zespołów: The Jimmy Scott Sextet, Jacky Terrasson Quintet oraz Andy Milne i Dapp Theory.Występował i nagrywał z takimi artystami jak: Cassandra Wilson, Pat Metheny, Steve Coleman, Terri Lyne Carrington czy Herbie Hancock.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Towarzyszy obchodom 200. urodzin Fryderyka Chopina. Rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Impreza przewiduje ponad 50 koncertów w wykonaniu ponad 1000 artystów. Podczas festiwalu wystąpią jeszcze m.in.: Bobby McFerrin and NDR Big Band (17 sierpnia); Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); Martha Argerich, Mischa Maisky (27 i 28 sierpnia); Thomas Zehetmair (30 sierpnia).