Jak powiedział dyrektor generalny festiwalu Andrzej Kosendiak, koncerty odbędą się w historycznych wnętrzach kościołów, salach pałacowych, uniwersyteckich i po raz pierwszy we wnętrzach Kamienicy "Pod Złotym Słońcem". "Program tegorocznej edycji jest oparty na trzech najważniejszych oratoriach. Pierwsze z nich >>Msza h-moll<< Jana Sebastiana Bacha otworzy festiwal. Koncert ten poprowadzi Philippe Herreweghe, jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Paul McCreesh.

Reklama

McCreesh dodał, że drugim wielkim oratorium będzie "Utrenja" Krzysztofa Pendereckiego, zaś trzecim "Grande Messe des Morts op. 5" Hectora Berlioza. "To ostatnie dzieło nie było jeszcze nigdy wykonywane podczas festiwalu. Być może dlatego, że w oryginale utwór ten został skomponowany na monumentalny skład. Jest tam ogromna sekcja instrumentów dętych i blaszanych, ogromy chór. Łącznie na scenie pojawia się 420 instrumentalistów i chórzystów" - mówił McCreesh.

Koncert, na którym zostanie wykonane dzieło Berlioza, ma zostać nagrany. "Będzie to pierwsze z serii dużych dzieł oratoryjnych, które planujemy wydać pod logiem festiwalu" - mówił dyrektor artystyczny. Obok profesjonalnych artystów w wykonaniu "Grande Messe des Morts op. 5" wezmą udział młodzi artyści ze szkół muzycznych. "Będą to młodzi artyści, którzy przeszli przez bardzo trudny egzamin, aby dostać się do tej orkiestry" - podkreślił Kosendiak.

Podczas czwartkowej konferencji McCreesh wyraził niezadowolenie faktem obcięcia tegorocznego budżetu festiwalu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dolnośląski Urząd Marszałkowski. "Na sześć tygodni przed rozpoczęciem festiwalu ministerstwo poinformowało nas, że nie dostaniemy 700 tys. zł, a w lipcu urząd marszałkowski odmówił nam dotacji w wysokości 800 tys zł" - mówił dyrektor artystyczny.

McCreesh tłumaczył, że cenieni na świecie artyści mają zaplanowaną trasę koncertową na co najmniej dwa lata. "Więc pytam, jak można planować zarządzanie takim festiwalem, jeżeli na sześć tygodni przed rozpoczęciem znika z budżetu 1,5 mln zł?" - mówił McCreesh.

45. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans odbędzie się w dniach 4-12 września.