Widowisko reżyserował amerykański artysta Robert Wilson, okrzyknięty przez "New York Timesa" jedną z najważniejszych postaci współczesnego teatru. Tytuł "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię" artysta zaczerpnął z wiersza młodopolskiego poety Artura Oppmana pt. "Hymn o wolności". Wilson wykorzystał w swoim widowisku rozmaite środki wyrazu - muzykę, teatr, poezję i sztuki wizualne.

Reklama

Przedstawienie zostało podzielone na prolog i kilka aktów, których główne hasła to: walka (akt I), niesprawiedliwość (akt II), pokój (akt III), sprawiedliwość (akt IV), wolność (epilog).

W trakcie poszczególnych części widowiska na scenie pojawiały sie zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki, m.in. Marianne Faithfull, Macy Gray, Rufus Wainwright, Angelique Kidjo, Philip Glass, a także polska wokalistka Kayah i 15-letni pianista Jan Lisiecki.

"To wielki honor występować tu dzisiaj, w Polsce, dla Solidarności" - mówiła Marianne Faithfull. Macy Gray wykonała m.in. jeden ze swoich największych przebojów "I Try", Rufus Wainwright - utwór "Hallelujah", a Angelique Kidjo - piosenkarka pochodząca z Beninu, tworząca muzykę będącą połączeniem popu i tradycyjnych afrykańskich pieśni, wykonała m.in. piosenkę "Freedom" ("Wolność"). Polska artystka Kayah zaśpiewała m.in. znany przebój zespołu Republika pt. "Nie pytaj o Polskę".

Przed publicznością wystąpiła również ukraińska artystka Ksenia Simonowa, zwycięzczyni ukraińskiej edycji programu "Mam talent", która na żywo tworzy dłońmi obrazy na piasku, układając z nich całe historie.W języku angielskim odczytano wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej pt. "Koniec i początek". Publiczność mogła wysłuchać wyświetlonego na telebimie nagrania wideo, na którym amerykański rockman Lou Reed przeczytał fragment swojego poematu o wolności. "Wolność jest niezwykle ważna. Krzyczymy gdy jej nie ma" - mówił w innym fragmencie wideo do publiczności zebranej na terenie Stoczni amerykański artysta, Moby.

Koncert prowadził Wojciech Mann, a aktorzy Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz recytowali fragmenty literatury polskiej, m.in. wiersz Wisławy Szymborskiej "Jacyś ludzie" i tekst 21 postulatów z sierpnia 1980 roku. Postulaty te były również wyświetlane na ekranach.

Uczeń szkoły podstawowej w Elblągu Adam Pypan, zwycięzca organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności konkursu literackiego "Moja mała solidarność", odczytał swój wiersz. "(...) Wszyscy razem zbierzmy się, aby sprzątać, grać, pomagać. Z trudnościami w pojedynkę się nie zmagać. Bo jak ludzie się kochają, to solidnie się wspierają. O to właśnie chodzi - by solidarni byli i starzy i młodzi" - to fragment wiersza Pypana.

Wyrazem solidarności z regionami nadal zmagającymi się z dyktaturą, gdzie łamane są prawa człowieka, było zaproszenie do udziału w spektaklu przedstawicieli Sudanu, Tybetu i Kuby, którzy apelowali m.in. o pokój na świecie. Zostali oni bardzo ciepło przyjęci przez publiczność.

W widowisku wykorzystano także projekcje wideo związane z poszczególnymi aktami spektaklu - prace Grzegorza Rogali, Macieja Szupicy i Bartosza Bieńka, a także Jacka Chojeckiego oraz materiały pochodzące z Video Studio Gdańsk i z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności.

Widowisko zakończyło się pokazami pirotechnicznymi francuskiej Groupe F.