Muzyczny kiosk ma formę olbrzymich słuchawek, pomiędzy którymi stanął terminal z ekranem dotykowym. Każdy odwiedzający Aleję Gwiazd może wybrać swego ulubionego artystę. Po dotknięciu ekranu pojawia się zdjęcie wykonawcy, krótka notka biograficzna i kilka piosenek, których można posłuchać.

Reklama

Kiosk jest pomysłem prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego. Jego zdaniem, kiosk doskonale uzupełnia Aleję i potwierdza, że Opole jest stolicą polskiej piosenki. "Trochę smutno było, że w Alei Gwiazd nie można było tych gwiazd posłuchać. Próbowałem gdzieś w Europie kupić takie urządzenie, ale okazało się, że nie są produkowane. Naszkicowałem więc swoją ideę i przedstawiłem opolskim fachowcom, a oni przekuli wizję w rzeczywistość" - powiedział PAP Zembaczyński.

Prezydent dodał, że liczy teraz, że przechodnie będą nie tylko oglądać gwiazdy i robić sobie przy nich zdjęcia, ale zatrzymają się przy kiosku, by posłuchać utworów.

"Tu można usłyszeć Niemena czy Demarczyk. I o to nam chodziło. Mam nadzieję, że podobne przeżycia będą w przyszłości towarzyszyć zwiedzającym obecnie budowane w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki" - powiedział Zembaczyński. Jak dodał, trwają rozmowy z telewizją, by prezentacje gwiazd ilustrować teledyskami i materiałami wideo dokumentującymi ich karierę.

W Alei Gwiazd Polskiej Piosenki upamiętniono do tej pory 23 artystów. Swoje gwiazdy mają w Opolu m.in.: Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Ciechowski i Edyta Górniak, a także zespoły Lady Pank, Universe, TSA, Myslovitz i Dżem.

Każdorazowe odsłonięcie gwiazdy - na ogół odbywające się podczas festiwalu opolskiego - ma uroczystą muzyczną i artystyczną oprawę. Uczestniczą w nim sami artyści lub członkowie rodziny wyróżnionego artysty, gdy uroczystość odbywa się po jego śmierci. W tym roku - podczas rozpoczynającego się w piątek 47. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej - na rynku odsłonięte zostaną trzy nowe gwiazdy - Katarzyny Sobczyk, zespołu Kombi oraz Ireny Santor.