"Pojawiają się informacje, że termin wykonania tej konserwacji planowany na wrzesień przyszłego roku może nie zostać dotrzymany. Istotnie są pewne zagrożenia" - mówił we wtorek Lisowski.

W jego opinii powodem opóźnienia może okazać się proces usuwania z obrazu wosku po wcześniejszym zdjęciu z niego dublażu. "Jedyny możliwy sposób usunięcia wosku to użycie trójchloroetylenu. Może się zdarzyć, że sanepid zmusi nas do wykonania specjalnej instalacji, która pozwoli na oczyszczanie powietrza w tej części galerii" - zwrócił uwagę konserwator. To mogłoby opóźnić cały proces.

Na samym początku konserwacji lico dzieła zostało oklejone bibułą zabezpieczającą i zdjęte ze ściany. Obraz spoczywa aktualnie na podeście, prace przy nim odbywają się za pomocą ruchomych pomostów. Zdemontowano ramę i metalowy blejtram. Usunięto płótno dublujące, obecnie trwają prace nad usuwaniem spoiwa. Nowy dublaż zostanie wykonany po przeprowadzeniu wszystkich reperacji i uszkodzeń oryginalnego płótna. Krosno obrazu wymienione zostanie na nowe.

Kolejny etap prac prowadzony będzie na licu obrazu. Zostanie ono oczyszczone, a werniksy usunięte. W miejscu starych kitów pojawią się nowe. Następnie wyretuszowane zostaną ubytki warstwy malarskiej. Na końcu położony będzie nowy werniks.

Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowego w Warszawie zwiedzający mogą śledzić na żywo proces konserwacji. Najbliższe odsłony prac konserwatorskich dla publiczności mają odbyć się w październiku.

Jeżeli prace konserwatorskie potrwają do września 2001 i nie opóźnią się, obraz ma wyjechać do Berlina na wystawę pokazującą 1000 lat historii stosunków polsko-niemieckich.

Konserwacja finansowana jest przez resort kultury, który na ten cel przeznaczył 950 tys. zł. Kilkaset tys. zł na zakup specjalistycznego sprzętu potrzebnego przy procesie konserwacji przeznaczyli sponsorzy - PKO BP i Orlen SA.

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego Katarzyna Wakuła, w ramach trwających obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w niedzielę w muzeum odbędzie się "Piknik pod Grunwaldem", inaugurujący muzealny program edukacyjny w roku szkolnym 2010/2011. W programie pikniku znajdą się spotkania dotyczące konserwacji "Bitwy pod Grunwaldem", pokazy walk rycerskich, prezentacja elementów średniowiecznego uzbrojenia, kiermasz wydawnictw muzealnych, pokazy filmów oraz gry planszowej "Na Grunwald!".