Akcja potrwa do 30 września.

Reklama

Celem projektu jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej. Inspiracją dla warszawskich "Wierszy w Metrze" były podobne projekty zrealizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt "Poems on the Underground", który odbywa się cyklicznie w Londynie.

W tegorocznej edycji "Wierszy w Metrze" prezentowane są wiersze autorów z 16 krajów Europy, w większości zrzeszonych w EUNIC Warszawa - Europejskim Związku Instytutów Kultury: z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Estonii, Grecji, Holandii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz z Islandii, Rosji i Polski. Tematyka wierszy związana jest z obchodzonym w tym roku Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, a przede wszystkim - już po raz trzeci - z miastem. Polską poezję będzie reprezentował Grzegorz Wróblewski.

"EUNIC zależy na bezpośrednim dotarciu z kulturą do ludzi. Ten projekt właśnie to robi. Dzięki niemu codziennie tysiące ludzi, jadąc metrem, mogą spotkać się z europejską poezją współczesną" - powiedział dyrektor Instituto Camoes w Polsce Jose Carlos Costa Dias. "Życzymy pasażerom metra wielkich przeżyć" - zaznaczył dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden. Instytut jest patronem merytorycznym projektu.

Gościem specjalnym poniedziałkowego otwarcia był islandzki poeta, pisarz, muzyk Bragi Olafsson, były basista zespołu Sugarcubes, z którym śpiewała Bjoerk. Podczas spotkania czytał swoje wiersze.

W programie "Wierszy w Metrze" - poza prezentacją wierszy na stacjach i w wagonach - zaplanowano m.in. dwa ogólnopolskie konkursy: "Haiku" na wiersz oraz "Poetyckie Graffiti" na projekt w dowolnej technice komputerowej. Odbędzie się też Poetycka Gra Miejska Przyszłości, w której przewodnikiem przekazującym kolejne wskazówki i prowadzącym graczy wzdłuż trasy gry będzie telefon komórkowy.

Specjalne miejsce w projekcie zajmuje slam poetycki, czyli połączenie poezji i performance'u, gdzie artysta ma 3 minuty na występ, nie może używać jakichkolwiek rekwizytów ani instrumentów, może posługiwać się tylko słowem. W ramach "Wierszy w Metrze" zaplanowano warsztaty slamowe dla młodzieży oraz VI Spoke'n'World Festival. W tym roku na festiwalu wystąpi siedmioro slamerów: Laura Wihlborg (Szwecja), Tatiana Daniliyants (Rosja), Stefan Abermann (Austria), Keith Jarret (Wielka Brytania), Claus Ankersen (Dania), Stephen James Smith (Irlandia), Leandro Morgado (Portugalia).

W Polsce projekt "Wiersze w Metrze" zrealizowany został po raz pierwszy w 2008 roku z inicjatywy Instytutu Książki oraz British Council.