W sobotę Park Rzeźby na Bródnie otworzy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tego dnia przewidziane są warsztaty dla dzieci, oprowadzenie po parku przez kuratora Sebastiana Cichockiego, performance Pawła Althamera oraz koncert Paris Tetris.

W tegorocznej, drugiej, edycji projektu Park Rzeźby na Bródnie rozbudowany został "Raj", rzeźba-ogród autorstwa Pawła Althamera, który powstał przed rokiem. Uzupełniono go o nowe gatunki roślin oraz specjalnie wykonaną z brązu rzeźbę - fontannę, która przedstawia Sylwię, czyli wężowłosą kobietę leżącą na wodzie. Dzieło zostało stworzone we współpracy artysty z grupą Nowolipie, w której skład wchodzą osoby chore na stwardnienie rozsiane. Sztuka jest dla nich formą rehabilitacji. Każda część rzeźby została zaprojektowana przez innego członka grupy.

W parku będziemy również mogli zobaczyć instalację dźwiękową szkockiej artystki - Susan Philipsz - "You Are Not Alone (Would There be Earth Without the Sun?)". Praca jest zegarem dźwiękowym, który bije, podobnie jak prawdziwy zegar wahadłowy, co kwadrans, ale każdej godzinie przyporządkowany jest inny sygnał pochodzący z polskich rozgłośni radiowych.

Nowością będą również "interwencje malarskie" warszawskiej artystki młodego pokolenia - Katarzyny Przezwańskiej, które powstały w parku latem 2010 roku. Autorka wykorzystała do swojej pracy elementy parku takie jak: ławki, donice, płyty chodnikowe czy ściany pobliskich budynków.

Wszystkie prace instalowane są na terenie Parku Bródnowskiego pomiędzy ulicami Kondratowicza, Chodecką, Wyszogrodzką oraz ciągiem pieszym będącym przedłużeniem ulicy Łabiszyńskiej. Sam park zaprojektowała, w latach 70., inżynier Stefania Traczyńska, zaś stworzenie Parku Rzeźby zostało zainicjowane przez urzędników dzielnicy Targówek, przede wszystkim wiceburmistrza Krzysztofa Buglę oraz artystę - mieszkańca Bródna Pawła Althamera.

W uroczystym otwarciu uczestniczyć będą obok prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Grzegorz Zawistowski, burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Z Placu Defilad, w dniu otwarcia parku, będą odjeżdżały na Bródno bezpłatne, zabytkowe autobusy, tzw. ogórki. W czasie jazdy przewodnik będzie opowiadał zarówno o Parku Rzeźby, jak i o najciekawszych obiektach na trasie i na samym Bródnie.

Organizatorami projektu, realizowanego w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Inauguracja Parku Rzeźby miała miejsce w czerwcu 2009 roku. Jest to wieloletni program, który angażuje kolejnych artystów, mieszkańców oraz instytucje. Park łączy w sobie sztukę z miejską architekturą. Każdego roku instalowane są kolejne prace artystów, nie wszystkie z nich mają jednak charakter trwały. W ramach programu realizowane są również jednorazowe akcje i zdarzenia. Każda z prezentowanych prac ma inny charakter, funkcjonalność i stylistykę. Dzięki temu Park szybko stał się rozpoznawalną przestrzenią do prezentowania sztuki publicznej, wychodzącej poza ramy galerii i muzeów.

W ubiegłorocznej edycji zrealizowane zostały prace czworga artystów: Pawła Althamera "Raj", czyli rzeźba - ogród stworzona przez artystę przy współudziale mieszkańców Bródna, m.in. dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej); Olafra Eliassona "Negative Glacier Kaleidoscope", dzieło islandzkiego artysty, będące lodowym kalejdoskopem; Moniki Sosnowskiej "Krata" - zainstalowana bezpośrednio na ziemi kula, stworzona z ukształtowanych w formie ornamentów prętów zbrojeniowych oraz Rirkrita Tiravanijii, tajskiego artysty "untitled tilted teahouse with coffeemachine" skonstruowany z tanich materiałów sześcian - rodzaj pawilonu o lśniącej powierzchni, w której odbija się trawnik i okoliczne drzewa. Pawilon może służyć zarówno jako miejsce do picia herbaty czy kawy, jak i schronienie przed deszczem.