Jak poinformowała Katarzyna Szcześniak-Bartelik, rzecznik Gdańskiej Galerii Miejskiej, organizującej Grassomanię 2010, odbędzie się ona w budynku b. domu towarowego "Neptun" w Gdańsku-Wrzeszczu, który ma być zburzony, a na jego miejscu powstanie biurowiec.

Reklama

W ramach festiwalu, który potrwa do soboty, zaplanowano m.in. promocję książki "Z Gdańska do Lubeki. Guenter Grass i Polska", wydanej z okazji prezentowanej do końca stycznia 2011 r. w Domu Guentera Grassa w Lubece wystawy o tym samym tytule.

W dwujęzycznej publikacji znalazło się osiem artykułów polskich i niemieckich autorów, w tym takich znawców twórczości Noblisty jak niemiecki pisarz Siegfried Lenz, wydawca Klaus Wagenbach i polski naukowiec Andrzej Wirtha. Książka zawiera także najnowszy wywiad z Guenterem Grassem na temat Polski i Gdańska z maja 2010 r.

Podczas Grassomanii odbędzie się m.in. happening "Widziano Guentera w mieście" w wykonaniu Pawła "Paulusa" Mazura. "Ucharakteryzowany na Guentera Grassa pojawię w różnych miejscach Gdańska m.in. w Brzeźnie, Wrzeszczu, Oliwie, Nowym Porcie i na Starym Mieście. To ma wywołać sensację, że Grass przyjechał do Gdańska" - powiedział PAP pomysłodawca happeningu.

"Dich singe ich, Demokratie/Opiewam Cię, Demokracjo" - to z kolei akcja artystyczno-literacka Kultury Miejskiej/portal Wrzeszcz.info.pl. Jej tytuł jest parafrazą cytatu z wiersza Walta Whitmana oraz hasła wyborczego Guentera Grassa w kampanii wyborczej SPD do Bundestagu w 1965 r.

Podczas tego happeningu czytane będą eseje z kampanii wyborczych Noblisty oraz jego powieści m.in. "Z dziennika ślimaka". Twórczość Grassa zestawiona zostanie z tekstami francuskich intelektualistów lewicowych z lat 60. XX wieku, m.in. Henri Lefebvre'a i Guy Deborda.

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" i "Psie lata".