Na tablicy umieszczono wizerunek Feliksa Nowowiejskiego, fragmenty zapisu nutowego "Roty" oraz pamiątkowy napis: "W tym domu w 1910 r. Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do słów wiersza +Rota+ Marii Konopnickiej". Tablicę ufundował i zaprojektował krakowski rzeźbiarz prof. Stefan Dousa.

Reklama

Tekst "Roty" został po raz pierwszy opublikowany w 1908 r. Konopnicka napisała wiersz pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim. Publiczne wykonanie pieśni do muzyki Nowowiejskiego miało premierę 15 lipca 1910 r. Działo się to podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, które zorganizowano dla uczczenia 500. rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem. Połączonymi chórami przybyłymi z różnych części Polski dyrygował wówczas sam Nowowiejski.

Odsłonięcie tablicy zakończyło, trwające kilka miesięcy, krakowskie obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem i 100. rocznicy odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Feliks Nowowiejski - kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego - urodził się 7 lutego 1877 r. w Wartemborku, dzisiejszym Barczewie na Warmii. Karierę rozpoczynał w 1893 r. w Olsztynie komponując dla orkiestry pruskiego pułku grenadierów oraz amatorskich zespołów. Studiował w Berlinie i Ratyzbonie. Wykładał w Krakowie, Berlinie i Poznaniu, często koncertując jako wirtuoz w kraju i za granicą. Zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu.