Widownia w sali Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej była wypełniona po brzegi. Jubilat wraz z żoną Susaną przysłuchiwał się, jak brzmi "Jeleń" w wykonaniu aktorów. Tekst czytali: Lidia Duda, Edward Dobrzański, Aleksander Fabisiak, Jacek Romanowski, Jerzy Stuhr oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Antoni Paradowski i Maurycy Popiel. W roli chłopca wystąpił Mateusz Kubasiewicz.

Reklama

Na urodziny Sławomira Mrożka przyszli także jego licealni koledzy.

Jednoaktówka "Jeleń" została napisana na początku lat 60. XX w. i opublikowana jedynie w Niemczech. W październiku 1965 r. została wystawiona w Berlinie. W 1966 r. "Jeleń" został zrealizowany wraz z "Kynologiem w rozterce" dla Teatru TV pod wspólnym tytułem "Dwie humoreski o stosunku do zwierząt" w reż. Erwina Axera. Tekst sztuki zaginął, a jej oryginał niespodziewanie odnalazł się w archiwum pisarza, gdy Wydawnictwo Noir Sur Blanc chciało go przełożyć z języka niemieckiego z powrotem na polski.

Festiwal "Mrożek na XXI wiek" zorganizowany przez Wydawnictwo Literackie przeniósł się ze stolicy do Krakowa na dwa dni.

Prezentem od mieszkańców miasta dla jubilata będzie tango odtańczone w niedzielę na Rynku Głównym. Każdy będzie mógł się nauczyć tego tańca pod okiem profesjonalnych instruktorów. Na scenie wystąpią satyrycy, a w niedzielę po południu Sławomir Mrożek będzie podpisywał w krakowskim Empiku pierwszy tom swojego "Dziennika" z zapiskami z lat 1962-69.