Tony Curtis urodził się 3 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku w rodzinie biednych węgierskich imigrantów jako Bernard Schwartz. Zmarł we własnym domu w Henderson, w stanie Nevada.

Reklama

Szczyt kariery aktora przypadł pod koniec lat 50. W 1957 roku zagrał drobnego agenta prasowego w filmie "Słodki zapach sukcesu". Za rolę w głośnym dramacie "Ucieczka w kajdanach" (1958) otrzymał jedyną w swoim życiu nominację do Oscara. Rok później zagrał w komedii "Pół żartem, pół serio" w reżyserii Billy Wildera.

Magazyn "Saturday Review" nazwał Curtisa "rzadkim fenomenem, autentyczną osobowością ekranu, który poprzez ciężką pracę, przeobraził się w aktora o znacznej subtelności i rozmachu". Machina promocyjna wytwórni Universal Pictures i kolorowe magazyny wykreowały go na gwiazdę i ulubieńca żeńskiej widowni.

Curtis wystąpił w ponad 140 filmach, zarówno komediach, jak i dramatach; część z nich nie zapisała się w historii kina. W życiu prywatnym miał opinię kobieciarza, zmagał się z problemami z kokainą i alkoholem.

Curtis był sześciokrotnie żonaty. Z małżeństwa z Janet Leigh ma córkę Jamie Lee Curtis. Jego szóstą żoną była Jill Vandenberg, młodsza od niego o 45 lat.