11 października o godz. 19:00 w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera filmów "Vabank" i "Vabank II czyli riposta". Organizatorami pokazu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kino Kultura i twórcy projektu KinoRP.

Zrealizowany w roku 1981 "Vabank" – pierwszy pełnometrażowy film 26-letniego wówczas Juliusza Machulskiego – okazał się jednym z najlepszych debiutów w polskim kinie. Machulski zrealizował, na podstawie własnego scenariusza, pyszną komedię kryminalną w stylu retro.

Umiejscowiona w przedwojennej Warszawie, zabawna i trzymająca w napięciu opowieść o budzącym sympatię kasiarzu Henryku Kwincie (życiowa rola Jana Machulskiego), który z pomocą innych sympatycznych złodziei, uroczej dziewczyny i zmyślnej intrygi mści się za śmierć przyjaciela na wrednym prezesie banku, Gustawie Kramerze (Leonard Pietraszak), zbierała znakomite recenzje i wypełniała po brzegi sale kinowe. Niemała w tym zasługa odtwórców pozostałych ról, głównie Jacka Chmielnika, Krzysztofa Kiersznowskiego, Witolda Pyrkosza, Ewy Szykulskiej i Elżbiety Zającówny.

"Vabank" podbił widownię także wspaniałą jazzową muzyką Henryka Kuźniaka. Film Machulskiego okrzyknięto polskim "Żądłem". Młody polski reżyser nie gorzej niż stary hollywoodzki wyga, George Roy Hill, opowiedział historię łączącą w sobie suspens, humor, nostalgię i pochwałę swoistego kodeksu honorowego, który wyznawali „przyzwoici” przestępcy, tacy jak Kwinto, w odróżnieniu od „nieprzyzwoitych”, w rodzaju Kramera.

"Vabank" zdobył m.in. Brązowe Lwy za najlepszy debiut na VIII FPFF w Gdańsku, 1981 i Dyplom Jury na MFF w Karlowych Warach, 1982. W "Vabanku II czyli ripoście" (1984) role początkowo się odwracają: Kramer próbuje wziąć odwet na Kwincie. W tej sytuacji Kwinto przystępuje oczywiście do kolejnego kontrnatarcia.

Film, z tą samą obsadą, zasiloną dodatkowo przez Beatę Tyszkiewicz, Marka Walczewskiego i Bronisława Wrocławskiego, choć nie odniósł tak spektakularnego sukcesu jak "Vabank", pozostał jednym z najpopularniejszych polskich filmów rozrywkowych z lat 80. Na X FPFF w Gdańsku zdobył Brązowe Lwy za muzykę Henryka Kuźniaka i Nagrodę Publiczności. Filmy "Vabank" i "Vabank II czyli riposta" zostały wyprodukowane w Zespole (obecnie: Studio) Filmowym KADR.

11 października to dla obu dzieł Machulskiego pierwszy dzień nowego kinowego życia. To kolejna odsłona projektu KinoRP, którego celem jest stworzenie wysokiej jakości kopii cyfrowych najwybitniejszych polskich tytułów filmowych. Dzięki współpracy specjalistów od technologii cyfrowych z twórcami rekonstruowanych filmów wreszcie można w pełni dostrzec i docenić wszystkie wizualne i artystyczne walory arcydzieł polskiej kinematografii.

Projekt KinoRP, zainicjowany i koordynowany przez firmę KPD, realizują w swoich laboratoriach The Chimney Pot i Studio Filmowe TPS (obraz) oraz Toya Studios (dźwięk). Od początku głównym partnerem projektu jest Studio Filmowe „KADR”, a także Studio Filmowe „OKO”, a partnerami w dystrybucji są: Kino KULTURA w Warszawie, sieć Multikino i Silver Screen oraz firma Pro-Motion.

Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia na premierę w dniu 11 października w warszawskim kinie Kultura o godzinie 19.00. Aby je dostać, wystarczy napisać maila na adres: konkursy@dziennik.pl w tytule wpisując "Vabank". Zaproszenia podarujemy pierwszemu i pięćdziesiątemu internaucie, który do nas napisze.