Jak poinformował koordynator projektu, kierownik kina Jarosław Skulski, na program Akademii składa się 96 filmów obrazujących dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. Zajęcia prowadzone będą przez znawców tematu - wykładowcami są profesorowie i doktorzy z uniwersytetów z całej Polski oraz kieleccy filmoznawcy.

Reklama

Akademia adresowana jest przede wszystkim do studentów - uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni. Wykłady Akademii są uznawane za zajęcia fakultatywne przez dwie kieleckie uczelnie: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnikę Świętokrzyską. W projekcie mogą uczestniczyć także licealiści zainteresowani kulturą.

Zajęcia Akademii odbywać się będą raz w tygodniu. Składają się z godzinnego wykładu, projekcji filmowej oraz spotkania z twórcami. W pierwszym semestrze odbędzie się 12 spotkań, a ukoronowaniem zajęć będzie spotkanie z Andrzejem Wajdą, który rozmawiać będzie ze słuchaczami Akademii po projekcji filmu "Popiół i diament".

Projekt powstał z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, we współpracy z Fundacją Film Polski, Filmoteką Narodową i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Kielce są czwartym miastem, po Warszawie, Łodzi i Krakowie, w którym czynna będzie Akademia, ale jedynym, w którym udział w zajęciach filmowych dla studentów jest bezpłatny.