O przyznaniu nagrody poinformowała rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Edyta Jarząb.

Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival jest uznawany za jedną z najważniejszych imprez filmowych w Chinach. Jest festiwalem "wędrującym" - nie ma swojej stałej siedziby i co roku odbywa się w innym miejscu. Miastem goszczącym tegoroczną edycję Festiwalu, trwającą od 12 do 16 października, jest Jiangyin w prowincji Jiangsu.

Adamczyk został uznany za najlepszego aktora w kategorii filmów zagranicznych. "Czuję się bardzo zaskoczony i zadowolony (...), tym bardziej, że nasz film miał na festiwalu dużą konkurencję - prezentowano ponad 30 filmów zagranicznych z Europy i Azji" - powiedział Adamczyk. Na festiwalu pokazywane były też filmy chińskie.

W tym roku wyjątkowo nagrody wręczali przedstawiciele widowni, a nie jak do tej pory w długoletniej historii festiwalu - znane postaci filmu i telewizji. Nagrodę w imieniu aktora odebrał reżyser i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

"Bardzo żałuję, że nie mogłem odebrać osobiście tej nagrody. Musiałem jednak wyjechać wcześniej z festiwalu - grałem w spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie" - tłumaczył aktor. Zwrócił uwagę na rozmach festiwalu oraz jego imponującą oprawę wizualną. "W samym otwarciu festiwalu, które odbyło się na stadionie sportowym, brało udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi" - opowiadał.

Film z udziałem Adamczyka nie po raz pierwszy był prezentowany na festiwalu w Chinach. W 2002 roku "Chopin. Pragnienie miłości" Jerzego Antczaka pokazywano na festiwalu w Szanghaju.

Film "Trick" w reżyserii Jana Hryniaka to filmowa opowieść o ucieczce z więzienia dwóch inteligentów odsiadujących wysokie wyroki: utalentowanego fałszerza studolarówek Marka Kowalewskiego, którego zagrał Piotr Adamczyk, oraz jego starszego współtowarzysza z celi - "Profesora" Mietka (Marian Dziędziel).