Organizatorzy imprezy zwrócili uwagę, że "Cinergia" to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal filmowy poświęcony wyłącznie nowemu kinu europejskiemu oraz że 30 proc. filmów, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji, nigdy nie było pokazywanych w Polsce.

Reklama

Projekcje będą odbywać się w kinach: Charlie, Bałtyk, Polonia, Cinema City i Kinematograf oraz w kinie w Łódzkim Domu Kultury.

Na otwarcie zaprezentowany zostanie nowy obraz norweskiego reżysera Benta Hamera, twórcy "Historii kuchennych" z 2003 r. Film "W drodze do domu" (który do kin w całej Polsce trafi 19 listopada) uhonorowano na tegorocznym festiwalu w San Sebastian nagrodą za najlepszy scenariusz.

"To piękna, ciepła, klimatyczna historia rozgrywająca się w czasie Bożego Narodzenia. Cechuje ją słodko-gorzki humor. Film został zakupiony do dystrybucji w 25 krajach" - opowiadała na konferencji Weronika Adamowska, reprezentująca polskiego dystrybutora, Against Gravity.

Reklama

Hamer łączy w tej historii tragizm z komedią, melancholię z frywolnością, smutek i nostalgię z nadzieją i radością. Na ekranie prezentowana jest cała mozaika ludzkich typów i zachowań. Film ma prowokować do refleksji nad ludzką naturą, a jednocześnie nieść optymistyczny przekaz.

Akcja zawiązuje się, gdy w wigilijny wieczór w małym norweskim miasteczku Skogli kilka osób, mimo przeszkód, próbuje odnaleźć drogę do domu. Bohaterowie różnią się pod względem wieku i charakterów, łączy ich natomiast jedno - pragnienie powrotu w rodzinne miejsce z własnym bagażem życiowych doświadczeń. Dom, traktowany jako ostoja miłości i bezpieczeństwa, okazuje się dla bohaterów wartością najcenniejszą.

Podczas forum "Cinergia" publiczność obejrzy też m.in. hit tegorocznego Berlinale "Jolly Fellows" - rosyjski film o drag queen, nowy obraz Isabel Coixet - hiszpański thriller "Map of the Sounds of Tokyo" (z Japończykami w obsadzie), a także film innego reżysera zafascynowanego Dalekim Wschodem, Niemca Wima Wendersa - dokument "Tokyo-Ga".

Reklama

Wśród wydarzeń specjalnych znajdzie się polska premiera dłuższej o 20 minut cyfrowej wersji "Blaszanego bębenka" Volkera Schloendorffa, z udziałem odtwórcy jednej z ról, Daniela Olbrychskiego.

W programie są też m.in.: retrospektywa mistrza kina erotycznego włoskiego reżysera Tinto Brassa, przeglądy filmów Czecha Jana Hrebejka, Turka Ferzana Ozpeteka i Norwega Benta Hamera oraz przeglądy poświęcone nowej kinematiografii węgierskiej, słowackiej i czeskiej.

Zaplanowano również dyskusje o kinie i spotkania publiczności z festiwalowymi gośćmi, których będzie kilkudziesięciu.

Organizatorami forum "Cinergia" są Stowarzyszenie "Łódź Filmowa" i łódzkie kino Charlie. Forum Kina Europejskiego jest organizowane w Łodzi od 1992 r.