Koncert zorganizowało Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne. Przed publicznością wystąpili młodzi krośnieńscy artyści: pianista Daniel Eibin oraz sopranistka Monika Fabisz i Krzysztof Zajdel (baryton).

Reklama

Jak powiedział PAP dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski, ten fortepian to najstarszy, jedyny w pełni sprawny instrument z oryginalnym instrumentarium tej marki w Polsce. "Prezentowany jest u nas na stałej ekspozycji. To prawdziwy skarb Muzeum Podkarpackiego w Krośnie" - powiedział PAP Gancarski.

Podczas koncertu zabrzmiały rzadko wykonywane Pieśni Chopina, m.in. "Życzenie", "Hulanka", "Gdzie lubi", "Precz z moich oczu", "Poseł", "Śliczny chłopiec", "Melodia".

"Są to kompozycje niesłusznie spychane na margines twórczości wielkiego kompozytora, dopełniają one bowiem dzieła mistrza i noszą ślady jego geniuszu. Pieśni były też jednym z najważniejszych gatunków muzycznych epoki romantyzmu. Skomponowane zostały na sopran i tenor oraz fortepian w latach 1827-1847" - powiedział dyrektor.

Zaprezentowane w Krośnie pieśni opublikował Julian Fontana w 1859 w zbiorku liczącym 17 pieśni. Chopin stworzył muzykę do tekstów m.in.: Stefana Witwickiego, Bohdana Zaleskiego, Ludwika Osińskiego, Wincentego Pola oraz Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego.

Fortepian Pleyela należy do muzeum w Krośnie od lat 60. XX wieku. Jest zaliczany do najstarszych i najcenniejszych instrumentów w Polsce. Muzeum pozwala grać na nim tylko nielicznym. Dyrektor wyjaśnił, że powinni to być artyści, którzy znają specyfikę starych instrumentów. Dotychczas była to m.in. wybitna polska pianistka Lidia Kozubek i Stanisław Drzewiecki.

Firmę produkującą słynne fortepiany założył na początku XIX w. muzyk i kompozytor Ignace Pleyel. Wytwórnia z czasem stała się jedną z najbardziej znanych w Europie. Dostarczała fortepiany m.in. na dwory, w tym cesarzowej francuskiej Józefiny oraz na Daleki Wschód. W epoce romantyzmu syn założyciela - Camille otworzył słynne "salony", które stały się miejscami spotkań ówczesnych muzyków. W 1832 roku w salonie Pleyela wystąpił m.in. Fryderyk Chopin, dla którego firma Maison Pleyel stała się wkrótce oficjalnym dostawcą fortepianów. Wszystkie publiczne koncerty, jakie Chopin zagrał w Paryżu, odbywały się w salonach Pleyela.