Oficjalne otwarcie Centrum zaplanowano na piątek 5 listopada. Multimedialny "Wielki Wybuch" zostanie wystawiony trzy razy między 5 a 7 listopada. Po piątkowym spektaklu, a także przez całą sobotę i niedzielę (6-7 listopada) Centrum będzie można odwiedzić bezpłatnie.

Reklama

"Słyszę właśnie muzykę dobiegającą z głośników, więc próby dźwięku zakończyły się sukcesem. Odbyła się już pierwsza próba animacji, które podczas spektaklu będą pokazywane na ekranach. Cały czas ćwiczą również tancerze" - powiedziała PAP Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Jak zapowiedziała, w spektaklu wystąpi 250 polskich wolontariuszy i siedmiu zawodowych tancerzy holenderskich. "Kolejne próby tancerzy odbędą się w środę i w czwartek wieczorem. Peter Greenaway przyjedzie w czwartek i będzie na próbie generalnej. Teraz tancerze ćwiczą pod okiem współreżyserki Saskii Boddeke" - powiedziała Nowicka.

W budowanym nad Wisłą pierwszym polskim "eksploratorium" znajdzie się ponad 400 stanowisk, które przez wykonywanie zabawę i własnych doświadczeń pozwolą lepiej poznać zjawiska zachodzące w przyrodzie, osiągnięcia techniki oraz naturę człowieka. Minister kultury będzie miał okazję przetestować je jako jeden z pierwszych zwiedzających.Przy pomocy 70 eksponatów w galerii "Korzenie cywilizacji" można się np. dowiedzieć, jak żyli ludzie przed wiekami. Będzie można wykrzesać ogień, zanalizować kształt katedry lub zapisać słowa hieroglifami. Na zwiedzających czeka m.in. "Elektroniczny poeta" wzorowany na postaci Elektrybałta stworzonej przez Stanisława Lema.

W jaki sposób działają ludzkie organy, jak alkohol i narkotyki wpływają na ludzką percepcję i jak funkcjonuje miasto - m.in. tego dowiedzą się eksperymentujący w galerii "Człowiek i środowisko". Tę część "Kopernika" poświęcono sposobowi funkcjonowania człowieka i otaczającego go świata.

Z kolei fabularyzowana galeria "Strefa światła" za pomocą 38 eksponatów przedstawia zjawiska związane ze światłem, postrzeganiem wzrokowym i optyką. Znajdujący się w niej "Heliostat" będzie wyświetlał aktualny obraz Słońca, a w "hełmie dyfrakcyjnym" zobaczymy różne źródła światła.

Natomiast w galerii "Człowiek w ruchu" będzie można przeżyć np. małe trzęsienie ziemi. "Grzechot piłeczek grających rolę cząsteczek gazu, czy zwiedzający produkujący prąd siłą własnych mięśni - tu nic nie stoi w miejscu" - przekonują twórcy "Kopernika". W galerii "Bzzz!" miejsce do eksperymentowania znajdą zaś dzieci od 2. do 6. roku życia.

Od przyszłego roku wokół budynku i na jego dachu będzie działał tzw. Park Odkrywców. Prócz zieleni znajdzie się w nim kilkanaście stanowisk z dziełami sztuki. Po otwarciu wszystkich części "Kopernika" zwiedzający będą mieli do dyspozycji 454 eksponaty.