Namalowany w 1918 r. olejem na tekturze obraz został wypożyczony z Muzeum Narodowego w Szczecinie. W Koszalinie będzie prezentowany do końca stycznia 2011 r. Wernisaż odbędzie się w środę o godz. 14.

Jacek Malczewski (1854 - 1929) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu, kierunku uznającego za najistotniejszy cel sztuki ukazywanie "idei" przez ich symboliczną wizualizację. Symbolizm zakładał, że pojęć ze świata prawdziwego nie da się opisać za pomocą zwykłego języka, może to zrobić tylko symbol.

Malczewski w historii malarstwa zapisał się m.in., jako oryginalny twórca autoportretów, na których występował w różnorodnych przebraniach: "Autoportret z faunami" (1906), "Autoportret w pilotce" (1907), "Autoportret w białym stroju" (1914), i podwójny "Autoportret w zbroi" (1914 i 1919).

Galerię Jednego Obrazu Muzeum w Koszalinie otworzyło pod koniec lipca br. Zamysłem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie zwiedzającym wybitnych dzieł polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku oraz sylwetek ich twórców.


W Galerii Jednego Obrazu odbywają się wykłady, spotkania i lekcje muzealne. Ekspozycja jest zmieniana co trzy, cztery miesiące.

Pierwszym prezentowanym w galerii dziełem był wypożyczony z Muzeum Narodowego w Poznaniu olej na płótnie z 1899 r. "Krajobraz poleski z łosiami" Juliana Fałata.

Opiekująca się galerią starsza kustosz działu sztuki dawnej Muzeum w Koszalinie Krystyna Rypniewska powiedziała we wtorek PAP, że nowa forma wystawiennicza cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających i ma nieoceniony walor dydaktyczny.