Bock zmarł w środę rano na zawał serca, w szpitalu w stanie Nowy Jork - potwierdził w czwartek prawnik zmarłego i przyjaciel rodziny Richard M. Ticktin.

Reklama

Jerrold Lewis Bock urodził się w New Haven w stanie Connecticut. Zaczął uczyć się gry na pianinie w wieku 9 lat, ale - jak sam przyznawał - formalna nauka często go nudziła i wolał improwizować.

"Skrzypek na dachu", oparty na "Dziejach Tewjego Mleczarza", najbardziej znanej opowieści klasyka literatury jidysz Szolema Alejchema, powstał we współpracy z librecistą Josephem Steinem i Sheldonem Harnickiem, autorem tekstów piosenek. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.

Harnick wspomina, że świetnie współpracowało mu się z Bockiem. Pracował z nim przez 13 lat.W 1972 roku Bock, który pisał również piosenki dla dzieci, trafił do Hallu Sławy Autorów Piosenek. W tym roku zdobył nagrodę Emmy za piosenkę "A Fiddler Crab Am I" z widowiska "The Wonder Pets!".

Według Ticktina Bock był pracoholikiem. Napisał muzykę do wielu musicali, w tym do uhonorowanego nagrodą Pulitzera "Fiorello!", opartego na historii jednego z burmistrzów Nowego Jorku. Inne jego dzieła to m.in. "The Rothschilds", "Mr. Wonderful" i "She Loves Me".